Prema novom istraživanju, što više društvenih veza ostvarimo tijekom života, bit ćemo i zdraviji. Ovo je istraživanje prvo koje je povezalo utjecaj društvenih veza s fizičkim zdravljem.
Ova studija, objavljena u znanstvenom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, gradi se na prethodno napravljeno istraživanje da odrasli ljudi duže žive ako imaju više društvenih veza. U ovom su istraživanju pak otkrili da je veličina nečijeg društvenog kruga važna i u djetinjstvu, kao i u starosti. Točnije, otkrili su da socijalna izolacija u adolescenciji jednako šteti tijelu kao i fizička neaktivnost, dok u starosti pak šteti zdravlju više od dijabetesa. Tijekom srednje dobi, otkrili su da nije važna veličina društvenog kruga, već je važno da nam društvo u kojem se nalazimo daje podršku i da nas poštuje.
„Odnos između zdravlja i stupnja integriranosti u velikim društvenim vezama najjači je na početku i na kraju života, dok u srednjoj životnoj dobi veličina društvenog kruga zapravo nije toliko bitna. Tada je naglasak na kvaliteti, a ne kvantiteti”, izjavila je Kathleen Mullan Harris, profesorica na fakultetu UNC – Chapel Hill.
Profesorica Harris je do ovog zaključka došla zajedno sa svojim timom tako što su uzeli podatke iz četiri nacionalne ankete izvršene na stanovnicima SAD-a. Ocijenili su tri dimenzije društvenih veza: društvenu integraciju, društvenu podršku i društvenu napetost. Zatim su proučili na koji način je društvena veza individualca povezana s četiri dostupna obilježja mortalnosti, a to su krvni tlak, opseg struka, indeks tjelesne mase i razina C-reaktivnog proteina, koji služi kao upalni marker (zbog čega je važan indikator kod upale, nekroze tkiva ili traume).
„Naša analiza pokazuje liječnicima kako bi trebali što više informirati javnost koliko su čvrste društvene veze važne za normalan i zdrav tijek našega života”, zaključila je prof. Harris.