Iako je otok Manus, smješten u južnom Pacifiku, u posljednje vrijeme puno poznatiji kao jedno od žarišta migrantske krize, od sada je dotični poznat i kao stanište nedavno otkrivene vrste divovskog štakora, prosječne težine oko pola kilograma. Štoviše, kako se na otoku nalazi prihvatni centar za izbjeglice koje traže azil u Australiji, znanstvenici su štakoru odlučili dati ime Rattus detentus, što u prijevodu s latinskog znači „zatvoreni štakor“, a kako bi upozorili na situaciju s izbjeglicama.
Iako se već odavno sumnjalo kako na otoku postoji veliki glodavac, a o čemu svjedoče lokalni stanovnici, kao i mnogobrojni tragovi zuba na orašastim plodovima drveta Canarium indicum, tek je 2002. godine pronađen dio kostura navedenog štakora, kao prvi fizički dokaz njegovog postojanja.
„Ovog štakora tražim već trideset godina“, otkrio je prof. Tim Flannery, jedan od autora istraživanja kojim je po prvi put opisan Rattus detentus. U studiji objavljenoj u časopisu Journal of Mammalogy, navodi se kako je riječ o jednoj od najvećih vrsta štakora u Malajskom arhipelagu, a iako dotični nije rekorder kad su u pitanju štakori (dotični rekord drži Bosavi vuneni štakor, s masom od 1,5 kilograma), ipak je riječ o zaista velikoj životinji, čije jedinke bez većih problema mogu dosegnuti masu od oko pola kilograma.
Od zanimljivijih karakteristika novog štakora valja izdvojiti grubo krzno i kratak rep, a treba reći kako su pronađeni i fosilni ostaci dotičnoga, i to iz razdoblja kasnog holocena. To potvrđuje kako štakor na otoku obitava već duže vrijeme, a što je sigurno utjecalo i na njegov razvoj.
Nažalost, izgleda da bi se Rattus detentus ubrzo mogao naći na još jednom popisu, i to onom ugroženih vrsta. Naime, znanstvenici smatraju kako je upravo mali broj jedinki na otoku jedan od ključnih razloga zašto štakora teško pronalaze čak i iskusni lokalni stanovnici, koji odlično poznaju krajolik i vegetaciju.
Izvor: Journal of Mammalogy