Novo istraživanje Sveučilišta u Adelaideu otkrilo je da specifična kombinacija tehnika može povećati ljudsku mogućnost sanjanja lucidnih snova, u kojima je sanjač svjestan da sanja i može imati kontrolu nad snom.
Iako postoje brojne tehnike za izazivanje lucidnog sna, prethodne studije prijavile su niske stope uspješnosti, što je spriječilo znanstvenike da proučavaju potencijalne blagodati i primjene lucidnog sna.
Istraživanje dr. Denholma Aspyja iz Škole psihologije Sveučilišta u Adelaideu cilja na rješavanje ovog problema i razvijanje učinkovitijih tehnika koje izazivaju lucidne snove.
Rezultati njegovog istraživanja, objavljeni u časopisu Dreaming, potvrdili su da ljudi mogu povećati svoje sposobnosti lucidnog sanjanja.
Istraživanje je obavljeno nad tri skupine sudionika, i istražilo je učinkovitost triju različitih tehnika izazivanja lucidnog sna:
1. ispitivanje stvarnosti – uključuje provjeravanje svog okruženja nekoliko puta u danu kako bi ispitanik provjerio spava li ili ne.
2. buđenje tijekom sna – buđenje nakon pet sati sna koje je popraćeno kratkim periodom budnosti te ponovnog padanja u san kako bi se ušlo u REM fazu, u kojoj je najvjerojatnije da će se snovi dogoditi.
3. Mnemoničko izazivanje lucidnog sna (MILD)– uključuje buđenje nakon pet sati sna popraćeno razvojem namjere da ispitanik zapamti da sanja prije nego što ponovno zaspe, i to ponavljajući frazu: „Idući put kad sanjam, zapamtit ću da sanjam“. Također, ispitanik se mora zamisliti u lucidnom snu.
Unutar skupine od 47 ispitanika koji su kombinirali sve tri tehnike, sudionici su postigli stopu uspješnosti od 17% u lucidnom sanjaju tijekom samo jednog tjedna – što je značajno viša stopa u odnosu na polazišni tjedan u kojem nisu prakticirali ni jednu tehniku. Među onima koji su uspjeli zaspati unutar prvih pet minuta nakon završavanja MILD tehnike, stopa uspješnosti bila je puno viša – lucidno sanjanje prijavljeno je u 46% pokušaja.
„MILD tehnika funkcionira na principu „prospektivnog pamćenja“ – odnosno, vaše sposobnosti da se sjetite učiniti nešto u budućnosti. Ponavljanje fraze da ćete se sjetiti da sanjate oblikuje namjeru u vašem umu da ćete se, zaista, sjetiti da sanjate, što dovodi do iskustva lucidnog sna“, rekao je dr. Aspy.
„Još važnije, oni koji su prijavili uspjeh u korištenju MILD tehnike bili su pod puno manjim utjecajem nedostatka sna idući dan, što ukazuje na to da lucidni san nije imao nikakav negativan učinak na kvalitetu spavanja“, rekao je.
„Ovi rezultati vode nas korak bliže razvoju visoko učinkovitih tehnika izazivanja lucidnog sna koje će nam pomoći da proučavamo brojne potencijalne blagodati lucidnog sna, poput tretmana za noćne more i poboljšanja fizičkih vještina i sposobnosti kroz probe u okruženju lucidnog sna“, rekao je dr. Aspy.