Jeste li znali da je zapadna Antarktika najveće vulkansko mjesto na Zemlji? Nakon nedavnog i izvanrednog otkrića, znanstvenici su shvatili da postoji više vulkana koji spavaju pod kolosalnom ledenom pločom nego igdje drugdje – pa odakle dolazi sva ta toplina?
Postoji više načina generiranja magme, vulkanskog goriva, ali znanstvenici se nisu mogli složiti oko toga što točno uzrokuje topljenje svih tih stijena. Sada, prema istraživanju u časopisu Journal of Geophysical Research: Solid Earth, gotovo je sigurno da se radi o vrućoj točki, čudovišnim uzlaznim oblacima materijala Zemljinog plašta koji peku koru i rađaju vulkane.
Teorija oblaka od materijala plašta (eng. mantle plume) vodeća je ideja posljednjih 30 godina, ali sve dosad sam „oblak“ nije bio identificiran, samo teoretiziran na temelju aktivnosti na površini. Mnogi ljudi jednostavno nisu mogli vjerovati da, ako postoji gigantski oblak ili izvor – poput onih koji su viđeni ispod Yellowstonea, Islanda ili Havaja – onda najveća ledena ploča na svijetu ne bi nikad narasla do takve izvanredne veličine.
Sada, koristeći se kombinacijom tehnika, tim iz NASA-inog Laboratorija za mlazni pogon (JPL) oslikao je detaljnu sliku vatrene fontane po prvi put.
Za ovaj tip znanstvenog detektiranja, normalno se koriste seizmički valovi. Oni putuju različitim brzinama i pod različitim kutovima kroz različite materijale i na osnovi samo ove informacije, geoznanstvenici mogu prilično precizno odrediti što se događa pod njihovim nogama.
No, debljina Antarktičke ledene ploče i mnogo statističke buke značili su da tehnika nije bila pouzdana koliko je mogla biti. Umjesto toga, tim je odlučio pogledati samu ledenu ploču.
Zahvaljujući pozornosti koju je zapadna Antarktika zaslužila preko klimatskih znanosti, poznato je s visokim stupnjem preciznosti koliko se brzo njeni različiti dijelovi tope. Koristeći se kompleksnim numeričkim modelom, JPL-ov tim je otkrio da se topi dovoljno konzistentno da se ispod nje skriva užareni materijal iz unutrašnjosti.
U Sjedinjenim Državama tok toplinske energije prema gornjoj kori je oko 50 milivata po kvadratnom metru u područjima gdje nema vulkanske aktivnosti. Ispod Yellowstona, radi se o razumno većoj brojci, u prosjeku oko 200 milivata po kvadratnom metru. Ispod područja Marie Byrd Land na zapadnoj Antarktici, koje ima sumnjivo kupolasti oblik, tok je oko 150-180 milivata po kvadratnom metru.
Doista, ovaj dio južnog kontinenta pokazuje brzinu taljenja koja je viša od uobičajene, a seizmičko snimanje sugerira da pukotina, ili procijep u kori – poput one u afričkoj Velikoj rasjednoj dolini – omogućava prolaz viška topline iz plašta. Samo bijesni oblaci iz dubine Zemlje mogu pružiti adekvatno objašnjenje.
Oni su nastali prije 50 do 110 milijuna godina, i vjerojatno su tijekom vremena pogonili brojne vulkane na ledu. Drevna peć je konačno otkrivena.