Bioflourescencija (koju ne treba miješati s bioluminisencijom) se proučava tek desetak godina. Proces je to tijekom kojega organizam apsorbira svjetlo te ga transformirajući emitira u drugoj boji.
Tim biologa ne zna sa sigurnošću zašto novopronađena vrsta kornjače kod Solomonovih otoka posjeduje ovu jedinstvenu sposobnost, ali se zna da to druge vrste koriste kako bi komunicirale između sebe ili za kamuflažu.
Pomorski biolog Alexander Gaos tvrdi da koralji često imaju biofluorescenciju, tako da je moguće da kornjače tu osobinu imaju kako bi se uklopile u okolinu.
U Meksičkom zaljevu je također pronađeno nešto novo i istih karakteristika. Otkrivena je, naime, i sićušna nova vrsta morskog psa koji svijetli u mraku i povremeno iz unutarnjih žlijezda, smještenih blizu prednjih peraja i koje nalikuju malim džepovima, izlučuje fluorescentnu tekućinu.
“Tekućina im vjerojatno služi da se zaštite od grabežljivaca”, tvrdi ihtiolog iz Državne uprave za oceane i atmosferu dr. Mark Grace.
Znanstvenici su dotičnu vrstu nazvali Mollisquama mississippiensis ili “američki džepni morski pas”. To ne čudi s obzirom na skromni broj centimetara koji može imati.
Podaci o istraživanju objavljeni su u stručnom časopisu Zootaxa.