Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Znanost

Znanstvenici uspjeli staviti lasere u stanice raka

Laserska tehnologija se koristi već desetljećima u mnogim područjima ljudske djelatnosti i još uvijek se razvija. Znanstvenici s Harvard Medical school su učinili nešto doista izvanredno. Izradili su lasere koji su toliko mali da mogu stati u živu stanicu.

Laser je uređaj koji emitira svjetlost putem elektromagnetske radijacije. Svjetlost se emitira na određenoj valnoj dužini. Upravo zbog tih funkcija zasigurno je bilo teško napraviti tako sićušnu napravu.

Ovi laseri mogu proizvesti mnogo boja, negdje oko 400. Napravljeni su od silicijskih poluvodiča i ne ometaju normalan rad stanica.

U ovom trenutku u medicini se koriste fluorescentne boje kako bi se označile specifične stanice koje pomažu stručnjacima da prepoznaju tkiva. Međutim, samo mali broj boja se može kreirati ovakvom metodom. Zbog toga je ovo otkriće još važnije jer ovi laseri nemaju takve nedostatke. Istraživači su uspjeli uhvatiti boje u optičkoj šupljini te su uspjeli napraviti maleni laser.

Voditelj istraživanja dr. Nicola Martino kaže kako su čestice iz lasera bio kompatibilne, zauzimaju samo 0,1 volumena u stanici i ne utječu na njeno ponašanje.

Znanstvenici koriste svjetlost kao bi označili i pronašli stanice dok se kreću. Oni ih promatraju kao barkodove koji im omogućuju da razlikuju stanice jedne od drugih.

Stručnjaci vjeruju da bi ova tehnologija mogla biti od velike važnosti u borbi protiv tumora. To su prikazali kada su u laboratoriju stvorili sferoidu tumora i stanice koje imitiraju njegov rast. S laserom su označili tisuće individualnih stanica i mogli su ih pratiti nekoliko dana. Stanice tumora mogu biti heterogene i sastojati se od brojnih stanica od kojih svaka nosi različite mutacije.

U budućnosti će znanstvenici moći pratiti individualne stanice i prepoznati one koje imaju veći potencijal za razvijanje metastaza. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Photonics.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...