Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Bakterije i virusi

Zašto se navečer osjećamo bolesnije nego ujutro?

Bez obzira na to imate li neku virusnu ili bakterijsku infekciju, vjerojatno ste primijetili da se simptomi navečer pogoršavaju. I ne, niste jedini kojima se to događa.

Znanstvenici tvrde da cirkadijalni ritam tijela, uz još poneke faktore, može pogoršati simptome bolesti kad zađe sunce.

“Osim što nam regulira spavanje, cirkadijalni ritam upravlja i imunološkim sustavom”, tvrdi Michael Smolensky, znanstvenik koji proučava taj fenomen na sveučilištu Texas. “Kad smo bolesni, imunološki sustav se aktivira, stanice koje se bore protiv infekcije luče cijeli niz kemijskih tvari, a neke od njih potiču upalu inficiranog tkiva.”

Aktivnost imunološkog sustava pomaže čistiti organizam od mikroorganizama koji nas čine bolesnima. Ipak, upala koja je nastala izaziva ili doprinosi pojavi puno simptoma: vrućici, začepljenom nosu ili upaljenom grlu.

Dr. Smolensky tvrdi da aktivnost imunološkog sustava i upala koju on izaziva nije konstantna nego ovisna o cirkadijalnom ritmu. Rezultat svega je da simptome osjećamo puno jače kad je imunološki sustav najaktivniji što je, većinom, dok spavamo.

Noćna aktivnost imunološkog sustava i upale se mogu nastaviti u jutarnjim satima. Unatoč simptomima, možete noću spavati, ali ćete se ujutro možda osjećati lošije.

Poslijepodnevni sati i rana večer su dijelovi dana zanimljive aktivnosti imunološkog sustava, pokazuje istraživanje. Nije neobično, dakle, da se navečer simptomi bolesti pojačavaju.

Osim toga, pozornost nam noću nije zaokupljena ničim drugim, kao npr. gledanjem televizije, stoga kad legnemo u krevet itekako osjećamo simptome bolesti.

Ležanjem se neki simptomi, poput začepljenosti nosa, zbog položaja tijela – pojačavaju. Slina se slijeva prema dišnim putevima jer ne stojimo uspravno. Taj se problem rješava stavljanjem više jastuka pomaže drenaži suvišne sline. Noću pijemo i manje tekućine nego danju što također začepljuje dišne puteve.

Možda će vas zanimati

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...

Društvene znanosti

Gdje su nestali Iliri? To je pitanje koje već stoljećima intrigira povjesničare, arheologe i ljubitelje drevne prošlosti. Iliri, drevni narod koji je nekoć naseljavao...