Connect with us

Hi, what are you looking for?

Oboljenja i poremećaji

Pojavljuje se rijedak oblik karcinoma zbog implantata u grudima

Foto: Shutterstock

FDA upozorava kako je sve više slučajeva žena koje imaju rijedak oblik karcinoma povezan s implantatima u grudima. Brojka oboljelih još uvijek nije golema, ali ne bi bilo loše uzeti ju u obzir kod razmišljanja o implantatima.

Anaplastični limfom velikih stanica

Prema Američkoj agenciji za hranu i lijekove (FDA), sve se više pojavljuju slučajevi žena koje imaju rjeđi oblik karcinoma zbog implantata ugrađenih u dojke.

Karcinom je poznat pod nazivom “s implantatima povezan anaplastični limfom velikih stanica.” Svojevremeno je Izvješće pokazalo kako je od 2010. do 2019. godine registrirano 457 slučajeva ovog karcinoma, a 9 je pacijentica dosad preminulo.

U pitanju nije velika brojka u usporedbi s 1,5 milijuna pacijenata godišnje koji diljem svijeta ugrađuju implantate. Ipak, pojačan rizik karcinoma je nešto o čemu treba razmisliti i što ljudi trebaju općenito znati prije odluke o zahvatu.

Ne radi se o dobro poznatom karcinomu dojke, nego o vrsti karcinoma imunološkog sustava koji nastaje na ožiljkastom tkivu blizu implantata.

Obvezne kontrole

Oko implantata se s vremenom razvija fibrozni ožiljak, kapsula je to koja odvaja implantat od ostatka dojke.

Kod pacijenata s implantatima je karcinom otkriven uz sam implantat i u vlaknastoj kapsuli. Kako se karcinom javlja postupno, može se liječiti ukoliko se rano primijeti.

Jedan od simptoma bolesti je oticanje dojki, promjena oblika, pojava izrasline ili bol oko samog implantata.

Ženama koje imaju implantate se preporučuje da redovito odlaze na mamografiju. Kod silikonskih implantata, magnetska rezonanca pomaže otkrivanju ruptura kad ne postoje nikakvi simptomi. Snimanje se preporučuje tri godine nakon operacije i svake dvije godine nakon toga.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...