Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Psihologija

Ljutnja i gnjev su za zdravlje starijih ljudi štetniji od tuge

Foto: Pixabay

Ljutnja i gnjev škode fizičkom zdravlju starijih osoba više od osjećaja tuge. Znanstvenici tvrde i da mogu pojačati upalne procese povezane s kroničnim bolestima kao što su bolesti srca, artritisa i raka.

Rezultati su to studije provedene na 226 stanovnika Montreala u dobi od 59 do 93 godine, objavila je tako Američka udruga psihologa (APA) u časopisu Psychology and Ageing.

Vodeća autorica studije Meghan A. Barlow sa Sveučilišta Concordia pojašnjava kako ljutnju u većini slučajeva uzrokuje činjenica što većina starije populacije zbog godina više nije u stanju obavljati sve aktivnosti kao u mlađoj dobi. Dio ih teško podnese gubitak supružnika, a ni njihova fizička pokretljivost više nije jednaka.

Barlow tvrdi kako je studija pokazala da, za razliku od tuge, gnjev i ljutnja kod starijih mogu rezultirati razvojem kroničnih bolesti. Ustanovilo se da pridonose razvoju upala, prirodnom imunološkom odgovoru organizma na infekcije ili oštećenja tkiva.

Upalni procesi, generalno, pomažu organizmu zaštititi se i pridonose oporavku od bolesti ili zacjeljenju oštećenog tkiva. Ipak, dugotrajne upale rezultiraju kroničnim bolestima u trećoj životnoj dobi.

Sudionike studije grupirali su u mlađe seniore (59-79 godina) i starije seniore (80+). Tjedan dana su ispunjavali upitnike o tome koliko su ljutiti ili tužni.

Autori studije su iz uzoraka krvi ispitanika ustanovljavali je li se u njihovom organizmu razvila neka upala.

Koautorica studije dr. Carsten Wrosch tvrdi kako se pokazalo da je svakodnevan osjećaj gnjeva bio povezan s višim upalnim parametrima i kroničnim bolestima kad se radilo o osobama u dobi od 80 i više godina. Isto, ipak, nije vrijedilo za mlađe seniore.

Studija je pokazala i kako osjećaj kronične tuge ni u jednoj od grupa nije bio povezan s razvojem upala ili kroničnih bolesti.

Meghan Barlow je pojasnila kako tuga starijim seniorima može čak i pomoći u prilagodbi na fizičko i kognitivno propadanje s godinama, jer se naprosto pomire s činjenicom da neke ciljeve više ne mogu dostići.

Možda će vas zanimati

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...

Društvene znanosti

Gdje su nestali Iliri? To je pitanje koje već stoljećima intrigira povjesničare, arheologe i ljubitelje drevne prošlosti. Iliri, drevni narod koji je nekoć naseljavao...