Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Bakterije i virusi

Možemo li jogurtom pobijediti prehladu?

Nedavno provedena studija tvrdi kako običan jogurt pomaže onima koji se žele riješiti prehlade.

“Kada je riječ o jogurtu, rekao bih da nema dosta studija na koje se možemo osloniti i koje govore da jogurt ublažava simptome prehlade,” pojasnio je Mickey Rubin, potpredsjednik za istraživanja prehrane u Nacionalnom vijeću za mljekarstvo.

“Postoje neke stvari u jogurtu na koje možemo ukazati i one, u teoriji, mogu biti korisne,” dodao je Rubin. Jogurt je, naime, pun probiotika koji mogu pomoći u jačanju imuniteta.

Studije koje su istraživale probiotike pronašle su obećavajuće rezultate kad je u pitanju smanjenje trajanja i intenziteta prehlade. Međutim, specifična korist može se pripisati samo onim ispitivanim sojevima koji ne moraju nužno biti prisutni u standardnom jogurtu bez suplemenata.

Foto: Pixabay

Standardni jogurt sadrži bakterije Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermopilus, dvije kulture koje su dio procesa pravljenja jogurta i kao takve su poznate pod nazivom “početne kulture”. Iako su u pitanju korisne bakterije, to nisu nužno isti probiotici koji su proučavani u kliničkim ispitivanjima.

“Znamo da je jogurt hranjiv i znamo da su probiotici korisni za zdravlje, tako da njihovo uključivanje u ukupni plan zdrave prehrane ima smisla, ali preporučivati ih posebno za prehladu bilo bi prerano,” zaključio je Rubin.

Jogurt sadrži još jedan pojačivač za imunitet: cink. Istraživanja su pokazala da cink može skratiti trajanje simptoma prehlade, ali količina cinka da bi se to postiglo iznosi najmanje 75 miligrama, što je daleko veće od 2 miligrama koji se nalazi u čaši jogurta od 2 dl.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....