Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Znanost

Machu Picchu nije slučajno sagrađen tamo gdje jest

Sjedište tektonskih rasjeda skriva tajnu nevjerojatne trajnosti ovog grada

Machu Picchu je, naime, namjerno sagrađen u sjecištu tektonskih rasjeda. Sveti grad Inka, baš kao i niz drugih gradova, sagrađen je s namjerom tamo gdje jest, pokazuju otkrića istraživanja predstavljenog krajem rujna na godišnjem sastanku Američkog geološkog društva u Arizoni.

“Lokacija Machu Picchua nije slučajnost”, poručio je Rualdo Menegat, geolog s brazilskog Federalnog sveučilišta u Rio Grande do Sul. “Bilo bi nemoguće sagraditi takvo što u visokim planinama da podloga nije bila slomljena”.

Tajna smještaja

Machu Picchu leži uz uski greben na visini od 2400 m nadmorske visine. Oko 200 pojedinačnih struktura učinilo ga je jednim od najvećih urbanih središta u carstvu Inka, s populacijom većom od 1000 ljudi. Nakon njegova otkrića 1911. godine, ovaj grad fascinira stručnjake svojom trajnošću na tako nepristupačnom mjestu.

Odgovor leži pod zemljom. Kombinacija satelitskih snimki i mjerenja na terenu kombinirana s geoarheološkom analizom otkriva tajnu. Mjesto je točno sjecištu mreže prijeloma i linija tektonskih rasjeda različitih duljina i veličina.

“Stijene su bile toliko rascjepkane da je bilo moguće graditi gradove na visokim topografskim razinama. Strateški sigurnima protiv geoloških opasnosti i negostoljubivih uvjeta Anda. Glavni sektori, zgrade i stepenice izgrađene su prateći tri glavne linije raskida”, stoji u istraživanju.

Sofisticirana gradnja

Machu Picchu možda je najpoznatiji upravo po svojoj složenoj gradnji. Kamene zidine bez vapna izgrađene su na način da je između njih nemoguće provući čak i kreditnu karticu. To je vjerojatno spasilo ovaj andski biser od uništenja u više navrata.

Foto: Terry Cook/Len Abbott

Peru je seizmički aktivna regija. Kad se dogode potresi kamenje ovog grada “pleše” i pada na njihova neobjašnjivo dizajnirana mjesta. Ipak, po završetku potresa ono se vraća na svoje mjesto, a to je stotinama godina čuvalo zgrade od urušavanja.

Bilo je i drugih prednosti izgradnje na tektonski aktivnom području. Rasjedi kroz koje se kanalizira kišnica pomagale su u isušivanju grada nakon intenzivnih kišnih oluja. Dvije trećine napora u izgradnji bilo je posvećeno podzemnim odvodima. To je u ranijim istraživanjima nazvano “značajnim dostignućima u javnim radovima”. Također, visoki položaj grada izolirao ga je od klizišta i lavina.

Možda će vas zanimati

Energija i gorivo

Kako nastaje nafta? Ovo pitanje otvara vrata u fascinantni svijet geoloških procesa nafte i tajanstvenog putovanja koje sirova nafta prolazi tijekom milijuna godina prije...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...

Na rubu znanosti

Fizičar Melvin Vopson nedavno je objavio rezultate svoje studije koja sugerira postojanje novog zakona fizike, zvanog “drugi zakon infodinamike”. Prema Vopsonu, ovaj zakon može...

Fizika

Kvantna fizika nije samo grana znanosti; ona je revolucionarni pogled na temeljne strukture naše stvarnosti. Ovaj uvod u kvantnu fiziku otvara vrata svijetu u...