Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zdravlje i Medicina

Studija: Potres mozga najčešći u djece koja treniraju ova tri sporta

Stope potresa mozga u svim sportovima su se smanjile posljednjih godina, osim u nogometu, pokazalo je to istraživanje američkih stručnjaka objavljeno u časopisu ‘Pediatrics’.

“Ovi rezultati su važni za sve one koji su uključeni u srednjoškolske sportove, roditelje, trenere, sportaše te istraživače”, rekao je Avinash Chandran sa Sveučilišta Sjeverna Karolina, koji je ujedno i autor spomenute studije, prenose 24 sata.

Studija je napravljena nakon analize podataka o 9542 slučajeva potresa mozga u 20 srednjoškolskih sportova u SAD-u u školskim godinama 2013./2014. te 2017./2018. Zabilježili su ih u nogometu, ragbiju, košarci, bejzbolu, hokeju na ledu, plivanju, ronjenju, hrvanju, trčanju, odbojci itd. Bilo je slučajeva ozljeda i tijekom navijanja.

Kod dječaka je takvih ozljeda bilo najviše tijekom igranja američkog nogometa i hokeja na ledu, a kod djevojčica za vrijeme igranja nogometa. Kod ta tri sporta je stopa pojave potresa mozga bila najveća, a najviše, njih 63,7 posto, dogodilo se tijekom natjecanja, ne treninga. Veća stopa ozljeda tijekom treninga pokazala se samo kod skupina navijačica koje bodre timove u vrijeme natjecanja.

Inače, potres mozga je vrsta traumatične ozljede glave koja nastaje nakon jakog udarca, a može biti okarakterizirana kao lakša i teža, no u većini slučajeva ne ostavlja posljedice.

Istraživači kažu da u SAD-u svake godine zabilježe više od 800.000 traumatičnih ozljeda mozga povezanih sa djecom. Također, upozoravaju da opetovani udarci u glavu, poput udarca loptom tijekom nogometa, mogu dovesti do dugoročnog gubitka pamćenja, demencije i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema, prenosi CNN.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....