Connect with us

Hi, what are you looking for?

Društvene znanosti

Od pivske pjene do ‘zelenog’ deterdženta

Sljedeći put kada budete ručno prali posuđe, mogli biste se do laktova zateći u sapunici deterdženta nastaloj od ostataka alkohola, ako se uspješnom pokaže suradnja između najvećega svjetskog proizvođača piva i tvrtke koja se bavi proizvodnjom ekološki prihvatljivih deterdženata.

Sve veći interes potrošača za bezalkoholnim pivom, nastao kao posljedica globalne svijesti o konzumiranju zdravijih napitaka, stvorio je problem za najveću svjetsku pivovaru, Anheuser-Busch InBev iz belgijskog Leuvena.

Njezini inženjeri morali su se domisliti na koji način iskoristiti sav alkohol koji preostane nakon proizvodnje bezalkoholnog piva.

Uprava AB InBeva odlučila je sklopiti ugovor s belgijskim Ecoverom, proizvođačem ekoloških sredstava za čišćenje bez fosfata koji postoji već 35 godina. Cilj im je smanjiti štetni utjecaj sredstava za čišćenje na okoliš. 

Dvije su se tvrtke dogovorile da će Ecover proizvesti ekološki deterdžent za pranje posuđa čiju će četvrtinu činiti derivat bezalkoholnih piva Leffe i Jupiler pivovare AB InBev.

“Iz pivovare su nas pitali možemo li nekako iskoristiti preostali alkohol jer ga imaju jako puno i gomila im se pa smo odlučili potražiti partnere”, kazao je Reutersu direktor za inovacije i tehnologiju AB InBeva za Europu David De Schutter.

Tvrtka je iznijela podatak po kojemu se u njezinu pogonu u Leuvenu može ekstrahirati alkohol iz 1,2 milijarde litara piva na godinu, a postupak planiraju proširiti i na druge pivovare u svijetu.

Alkohol koji služi kao aktivna komponenta za čišćenje i konzervans ekstrahira se, pročišćuje i šalje Ecoveru za proizvodnju deterdženta koji se prodaje pod nazivom “Too Good to Waste” (Predobro da bi se bacalo).

Iz AB InBeva kažu da uvijek traže nove načine ponovne upotrebe otpada koji nastane u proizvodnji piva. Trenutačno razmatraju mogućnost ponovne upotrebe ostataka ječma.

Veći dio od 1,3 milijuna tona ostatka ječma, koliko se na godinu koristi u pivovarama AB InBeva, kasnije se upotrebljava kao stočna hrana.

Iz tvrtke kažu da imaju moguće partnere u industriji plina te da postoji mogućnost pretvaranja ostataka ječma u biljni nadomjestak mesu u prehrani ljudi.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...