Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biljke i životinje

Knjiga “Strane vrste slatkovodnih riba u Hrvatskoj”, prvo cjelovito djelo o tome na hrvatskome

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike je u suradnji s Udrugom Hyla izdalo je popularno-stručnu knjigu “Strane vrste slatkovodnih riba u Hrvatskoj”, prvo cjelovito djelo o toj temi na hrvatskom jeziku čiji je cilj edukacija i podizanje svijesti kod javnosti, osobito ribolovaca.

Knjiga sadrži informacije o problematici stranih vrsta riba, donosi pregled vrsta koji uključuje opis, biologiju i ekologiju, rasprostranjenost, način unošenja i širenja, utjecaje na zavičajne vrste i staništa.

Čitatelji u publikaciji mogu naći i upute što učiniti ako se susretnu s ribom koja nije zavičajna u slatkim vodama Hrvatske.

U Ministarstvu zaštite okoliša ističu kako je po broju slatkovodnih sustava Hrvatska jedna od najbogatijih država u Europi. U našim rijekama i drugim slatkim vodama živi oko 145 vrsta zavičajnih riba, od kojih su mnoge rijetke ili endemske, naročito u krškim rijekama jadranskog slijeva.

Zavičajne vrste riba često su ugrožene, a uz zagađenje i uništavanje staništa najviše ih ugrožavaju upravo strane vrste koje su djelovanjem čovjeka dospjele u ekosustave i staništa na područja u kojima prirodno ne obitavaju niti su se mogle tamo proširiti bez direktne ili indirektne pomoći čovjeka.

Do danas je u Hrvatskoj zabilježeno 25 stranih vrsta slatkovodnih riba unesenih iz drugih dijelova svijeta. Taj broj je znatno veći pridodaju li mu se vrste koje su u dijelu Hrvatske zavičajne, a prenesene su iz voda u kojima prirodno obitavaju u vode u koje ne bi mogle dospjeti bez čovjekova posredovanja te u tim vodama predstavljaju strane vrste.

Strane vrste koje negativno utječu na zavičajne vrste, primjerice kroz direktnu predaciju zavičajnih riba, ili kompeticiju za hranu ili prostor, smatraju se invazivnim vrstama. Nerijetko takve vrste pričinjavaju gospodarsku štetu, a ponekad mogu nepovoljno djelovati i na zdravlje ljudi.

“Jedan od najučinkovitijih načina borbe protiv stranih vrsta je da ih na vrijeme prepoznamo i da spriječimo njihovo širenje. U tu svrhu u knjizi su iznesene opće informacije o stranim vrstama riba unesenima iz drugih dijelova svijeta. Prikazano je 30 vrsta slatkovodnih riba koje su već zabilježene u Hrvatskoj ili u susjednim zemljama i uskoro bi mogle doći do nas”, priopćilo je Ministarstvu zaštite okoliša.

S obzirom da strane vrste predstavljaju jednu od glavnih prijetnji za bioraznolikost, u Ministarstvu su uvjereni kako će knjiga “Strane vrste slatkovodnih riba u Hrvatskoj” ispuniti svrhu i doprinijeli očuvanju hrvatskih zavičajnih vrsta i staništa.

Knjigu je napisala grupa autora: Tanja Mihinjač, Ivana Sučić, Ivan Špelić, Matej Vucić i Ana Ješovnik.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...