Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Društvene znanosti

Svjetske burze pale s rekordnih razina zbog koronavirusa

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna skliznule s rekordnih razina jer se ulagači plaše negativnih posljedica širenja koronavirusa u Kini na gospodarstvo.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna skliznuo 1,2 posto, na 28.989 bodova, dok je S&P 500 pao 1 posto, na 3.295 bodova, a Nasdaq indeks 0,8 posto, na 9.314 bodova.

Svjetske burze našle su se prošloga tjedna pod pritiskom zbog širenja koronavirusa, bolesti nalik upali pluća, od koje je dosad u Kini umrlo 56 ljudi, dok ih je više od 1.975 zaraženo.

Virus je prvi put otkriven u gradu Wuhanu u središtu zemlje krajem prošle godine, a od tada se proširio na više kineskih gradova, uključujući Peking i Šangaj, a sve je više slučajeva i izvan Kine – u SAD-u, Tajlandu, Južnoj Koreji, Japanu, Tajvanu, Francuskoj, Kanadi…

Svaka nova nesigurnost dovodi do većih oscilacija na tržištu jer se ulagači preusmjeravaju iz rizičnijih u sigurnije investicije. Vijesti o koronavirusu podsjećaju da ima rizika na tržištu i to je nešto što će investitori u idućem razdoblju pratiti”, kaže Charlie Ripley, strateg u tvrtki Allianz Investment Management.

Ulagači se plaše negativnih posljedica po gospodarstva, s obzirom da počinje kineska nova godina kada milijuni ljudi putuju.

A pekinške vlasti otkazale su proslavu Nove godine i druge masovne događaje, dok je u nekoliko gradova u pokrajini Hubei zabranjeno putovanje ne bi li se suzbilo širenje virusa.

Ulagači se plaše da će širenje koronavirusa izazvati slabljenje potražnje u područjima Kine gdje se ionako usporava rast gospodarstva”, kaže Yasuo Sakuma, direktor u tvrtki Libra Investments.

Analitičari National Australia Bank procjenjuju da bi rast kineskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) mogao biti pogođen za 1 postotni bod u prvom tromjesečju.

Neki analitičari smatraju da je koronavirus samo izlika ulagačima za povlačenje zarade s tržišta, s obzirom da su cijene dionica posljednjih mjeseci snažno rasle i dosegnule rekordne razine.

”Tržišta su skupa i traži se razlog za spuštanje cijena, pa je virus izlika za to”, kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u fondu Kingsview Asset Management.

U fokusu ulagača bili su prošloga tjedna i kvartalni poslovni rezultati američkih kompanija.

Od 74 kompanije iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih 68 posto nadmašilo je očekivanja analitičara.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom lanjskom tromjesečju biti u prosjeku 0,5 posto manje nego u istom razdoblju godinu dana prije.

Ostvare li se te procjene, bio bi to drugi kvartal zaredom kako zarade kompanija padaju.

I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna pale. Doduše, frankfurtski DAX indeks porastao je 0,4 posto, na 13.576 bodova, no londonski FTSE oslabio je 1,2 posto, na 7.585 bodova, a pariški CAC 1,25 posto, na 6.024 boda.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 0,9 posto, na 23.827 bodova.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...