Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tehnologija

Kako bi roboti mogli postati heroji koronavirusa: Ovo su iskustva diljem svijeta

Jedan tim robota privremeno je brinuo o pacijentima u improviziranoj bolnici u Wuhanu, kineskom gradu odakle je počela epidemija. Služili su hranu, mjerili temperaturu i komunicirali, piše France 24.

Jedan od tih robota zvao se Cloud Ginger po svom proizvođaču:

“Pružao je korisne informacije, razgovarao, zabavljao plesom, čak i pomagao pacijentima u vježbama istezanja”, rekao je predsjednik CloudMinds Karl Zhao o ovom humanoidnom robotu.

Medicinski tim na daljinu je kontrolirao robote na terenu. Ovi roboti pacijentima su se bavili samo nekoliko dana, ali u budućnosti najavljena je mogućnost u kojoj roboti brinu o pacijentima sa zaraznim bolestima dok zdravstveni radnici upravljaju sa sigurne udaljenosti.

U bolnicama na Tajlandu, u Izraelu i drugim državama pacijenti se s robotima susreću samo radi komunikacije s liječnicima koja se obavlja putem videa, a neki od tih robota čak su skloni provjeri pluća pacijenta slušajući ih dok dišu.

Bolnica Alexandra u Singapuru će koristiti robota za isporuku lijekova i obroka pacijentima pozitivnim na koronavirus, kao i onima za koje se sumnja da su zaraženi, a nalaze se u odjelima za izolaciju.

Prisustvom robota smanjuje se broj dodirnih točaka s izoliranim pacijentima smanjujući tako rizik da virus prijeđe na zdravstvene radnike, objasnio je direktor bolnice Alexander Yip. Oni također mogu biti poslati na skeniranje kako bi se utvrdilo ima li virusa na njima.

Osim ovih nabrojanih, sve češće se koriste roboti čiji zadatak je stalno dezinficiranje soba, hodnika i ručki na vratima.

Direktor istraživanja američkog Udruženja potrošača tehnologije Lesley Rohrbaugh rekao je kako je pandemija ubrzala razvoj robotike:

“U vremenu smo kad postoji korist od ovakve tehnologije tako da izgleda da korist nadmašuje troškove”, rekao je on.

Još jedna korisna inovacija je na pomolu, a to je dron opremljen senzorima i kamerama koji u gužvi trebaju uočiti ljude sa simptomima infekcije koronavirusom. Na tome radi tim sa Sveučilišta u Južnoj Australiji u suradnji s kanadskim proizvođačem bespilotnih letjelica Draganfly.

“To bi moglo biti dio sustava za rano upozoravanje ili za statistički utvrditi koliko je stanovništva pogođeno virusom”, rekao je profesor Javaan Singh Chahl.

Možda će vas zanimati

Energija i gorivo

Kako nastaje nafta? Ovo pitanje otvara vrata u fascinantni svijet geoloških procesa nafte i tajanstvenog putovanja koje sirova nafta prolazi tijekom milijuna godina prije...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...

Geografija i geologija

Zašto je more slano? Ovo pitanje jednako intrigira znatiželjnike i znanstvenike, otkrivajući duboku povezanost između geologije, kemije i ekologije naše planete. Oceani pokrivaju preko...

Na rubu znanosti

Fizičar Melvin Vopson nedavno je objavio rezultate svoje studije koja sugerira postojanje novog zakona fizike, zvanog “drugi zakon infodinamike”. Prema Vopsonu, ovaj zakon može...