Zahvaljujući istraživačima sa Sveučilišta Rice, koji su razvili novu tehniku 3D printanja i nazvali je “4D”, postalo je još lakše proizvesti “mekane” robote koji se prilagođavaju sredini u kojoj se nalaze.
Riječ je o tehnici koja omogućuje printanje materijala koji mogu mijenjati oblik kad na njih utječe neko električno strujanje, promjena temperature ili bilo koji drugi fizički utjecaj iz vanjskog svijeta. Tim je proizveo specijalni polimer s dva niza molekula, od kojih jedan omogućuje održavanje prvobitno dizajniranog oblika materijala, a drugi omogućuje mijenjanje tog oblika kad dođe do određenih utjecaja iz okoline, piše Engadget.
Nova tehnologija i dalje ima određena ograničenja, pa tako na primjer, još uvijek nije moguće printanje struktura koje nisu obuhvaćene planom, tako da postoji ograničenje u okviru promjena koje isprintani materijali mogu praviti. To zapravo znači da se novi materijal u široj primjeni neće naći bar još par godina, a praktična primjena je već jasna. Materijali će se koristiti za kreiranje robota, koji bi imali tijela nalik na morske meduze, te medicinskih implantata koji bi mijenjali oblik tako da se što bolje prilagode tijelu pacijenta.