Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bakterije i virusi

Znanstvenici u Njemačkoj otkrili novi način testiranja na koronavirus

Za otkrivanje novog načina testiranja znanstvenici su koristili otopinu kojom su osobe zaražene koronavirusom ispirale usta.

Foto: Pixabay

Farmaceuti Sveučilišta Martin Luther Halle Wittenberg otkrili su novi način testiranja na koronavirus koristeći tehniku masene spektrometrije.

S njemačkog sveučilišta naveli su da je test specifičan, pošto mjeri proteinske komponente koje su specifične samo za novi koronavirus – SARS-Cov-2.

„Mi mjerimo peptide koji dolaze iz virusa a ne genetski materijal”, objasnila je Andrea Sinz koja je radila na ovoj studiji.

Za otkrivanje ovog novog načina testiranja znanstvenici su koristili otopinu kojom su osobe zaražene koronavirusom ispirale usta.

Ovaj način testiranja u budućnosti bi mogao zamijeniti PCR testiranje koje se masovno koristi diljem svijeta, navode znanstvenici.

Nova metoda mora se dodatno razraditi prije nego što bi se mogla koristiti kao standardni dijagnostički alat i kao dopuna postojećim testovima na koronavirus.

Za dobivanje rezultata testa, trenutno je potrebno 15 minuta, a značajni su čak i s malim količinama otopine za ispiranje.

Tim farmaceuta radi na skraćivanju vremena testiranja, a ako se test pokaže uspješnim, mjerenje bi moglo provoditi i nespecijalizirano osoblje, tvrde znanstvenici.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...