Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zdravlje i Medicina

Australski znanstvenici tvrde da otrov pčela uništava agresivne stanice raka dojke

Rak dojke je najčešći tip raka koji pogađa žene diljem svijeta.

Foto: Pixabay

Otrov pčela može uništiti agresivne stanice raka dojke, otkrili su australski znanstvenici u laboratorijskim uvjetima. Otrov i spoj melitin kojeg sadrži korišten je protiv dvije vrste karcinoma koje su inače teške za liječenje. Znanstvenici navode da je ovo otkriće jako interesantno, ali da su potrebna daljnja ispitivanja.

Pčelinji otrov ima antikancerogeni učinak i kod drugih vrsta karcinoma poput melanoma, piše Medical News Today.

“Otrov pčele se pokazao kao izuzetno moćan”, izjavila je Ciara Duffy, 25-godišnja znanstvenica koja je vodila istraživanje Instituta za medicinska istraživanja Harry Perkins, objavljeno u časopisu Nature Precision Oncology.

“Otkrili smo da melitin može u potpunosti uništiti membrane stanica raka u roku od 60 minuta.”, nadodala je.

Testiran je otrov preko 300 medonosnih pčela i bumbara, a utvrđeno je da određena koncentracija otrova ubija stanice raka u roku od sat vremena, uz minimalnu štetu po ostale stanice. Također, utvrđeno je da se toksičnost otrova povećava pri promijenjenim dozama.

Rak dojke je najčešći tip raka koji pogađa žene diljem svijeta.

Premda postoje tisuće kemijskih spojeva koji se u laboratorijskim uvjetima mogu boriti protiv stanica raka, znanstvenici tvrde da je malo onih koji se mogu proizvesti i kao lijek.

Melitin može ubiti stanice raka za manje od jednog sata probijanjem rupa na njihovoj vanjskoj membrani. No, u roku od 20 minuta od primjene, to također remeti prosljeđivanje kemijskih poruka koje stanice trebaju kako bi rasle.

Znanstvenici su otkrili da melitin to čini sprječavajući aktivaciju receptora za faktore rasta u membrani stanica.

“Ovo je nevjerojatno uzbudljivo otkriće da melitin, glavna komponenta otrova pčela, može suzbiti rast smrtonosnih stanica raka dojke, posebno karcinoma dojke”, rekao je profesor Peter Klinken.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...