Sjedinjene Američke Države se suočavaju s pogoršanjem problema klimatskih promjena koji postaje izrazito polariziran. Dok su određeni dijelovi države zahvaćeni požarima, drugi se suočavaju s poplavama, piše AP.
Zapad SAD-a, koji postaje sve suši, zahvaćen je razarajućim požarima, dok se istok bori s problemom obilnih padalina, povremeno i uraganima, što u drugim dijelovima zemlje nije slučaj. Klimatske promjene povećavaju oba spomenuta ekstrema i izazivaju zabrinutost znanstvenika i nadležnih organa.
U posebnom dijelu izvještaja o procjeni klime u SAD-u iz 2017. godine, znanstvenici su upozorili na posljedice globalnog zagrijavanja koje nastaje uslijed sagorijevanja ugljena, nafte i prirodnog plina te na “složene ekstremne događaje” koji mogu biti izazvani njime.
Klimatolog sa Sveučilišta u Illinoisu i jedan od glavnih autora tog izvještaja, objasnio je da se pojava klimatskih ekstrema poklapa s klimatskim promjenama.
Znanstvenici više od stoljeća promatraju liniju koja se nalazi na 100. meridijanu i koja razdvaja suhi zapad i vlažni istok. Ova linija se od 1980. godine pomaknula za oko 225 kilometara ka istoku, od zapadnog do istočnog Kansasa.
Međutim, situacija postaje sve ekstremnija. Skoro tri četvrtine zapada je trenutno zahvaćeno sušom. Znanstvenici tvrde da zapad ulazi u 20. godinu megasuše, jedinu otkako su Europljani došli u Sjevernu Ameriku.
Kalifornija je ove godine zahvaćena najgorim požarima do sada, u kojima je izgorjelo preko 13.760 kvadratnih kilometara zemljišta pod šumama, što predstavlja više nego duplo od rekorda koji je zabilježen 2018. godine. Osim toga, nezapamćeni požari dogodili su se i u Oregonu i Washingtonu, a od ovog mjeseca i u Koloradu. Znanstvenici ističu da su klimatske promjene glavni razlog koji stoji iza povećanja požara na zapadu ove zemlje.
Tijekom požara na zapadu, obilne padaline pogodile su Floridu i Alabamu, a uragan Sali južnu obalu SAD-a. Istraživanja pokazuju da se uragani usporavaju, što im omogućuje akumuliranje više padalina.
Tjedan dana prije udara uragana Sali, snažna oluja pogodila je predgrađe Washingtona. Na zapadu su sve učestaliji snažni pljuskovi, pa su ljeta postala vlažnija za 16 posto u zadnjih 30 godina. U kolovozu 2016. godine, nezapamćena oluja pogodila je Louisianu, kad je život izgubilo na desetine ljudi. U lipnju iste godine poplave izazvane jakim padalinama izazvale su štetu od oko 845 milijuna dolara u zapadnoj Virginiji.