Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Znanost

Kineska podmornica dosegla najdublje mjesto na Zemlji

Tijekom višemjesečne ekspedicije koja je započela 10. listopada, Fendouzhe je izvršio 13 zarona u Marijansku brazdu.

Foto: Screenshot YouTube / New China TV

Kineski batiskaf Fendouzhe stigao je do jednog od najdubljih mjesta na planetu. Batiskaf je zaronio u vrtoglavu mračnu dubinu od 10.909 metara.

Tijekom višemjesečne ekspedicije koja je započela 10. listopada, Fendouzhe je izvršio 13 zarona u Marijansku brazdu – najdublji dio svjetskih oceana i najdublje mjesto na Zemlji koje se nalazi na zapadu Tihog oceana.

Tijekom osam zarona, kineski batiskaf uspio se spustiti do dubine od 10.000 metara, a do rekordne dubine, Fendouzhe je s posadom uspio doprijeti 10. studenog, dostižući dubinu veću od visine Mont Everesta, objavila je China Daily, a prenosi Live Science.

Svjetski rekord u dubini i dalje drži Victor Vescovo, američki poslovnjak i umirovljeni pomorski oficir koji je u svojoj podmornici Limiting Factor, prema Guinnessovoj knjizi rekorda, 26. srpnja zaronio do dubine od 10.934 metara.

Maksimalna dubina koju je Fendouzhe (što na kineskom znači stremiti) dosegao, premašila je dubinu do koje je stigao redatelj filma Titanik, James Cameron, 2012. godine, a iznosila je 10.908 metara. No, Fendouzhe nije uspio doprijeti do 10.912 metara do kojih je stiglo švicarsko-talijansko-američko plovilo “Trst” 23. siječnja 1960. godine.

Dosezanje dna Marijanske brazde predstavlja razlog za nacionalni ponos u Kini, koja više od desetljeća ulaže u izgradnju plovila koja s posadom mogu doprijeti do dubine veće od 3.500 metara, što Kinu svrstava u red samo nekolicine zemalja (SAD, Francuska, Rusija i Japan) koje posjeduju takva plovila.

Možda će vas zanimati

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...

Energija i gorivo

Kako nastaje nafta? Ovo pitanje otvara vrata u fascinantni svijet geoloških procesa nafte i tajanstvenog putovanja koje sirova nafta prolazi tijekom milijuna godina prije...

Geografija i geologija

Zašto je more slano? Ovo pitanje jednako intrigira znatiželjnike i znanstvenike, otkrivajući duboku povezanost između geologije, kemije i ekologije naše planete. Oceani pokrivaju preko...