Od posljedica zagađenja u Indiji je 2019. godine preminulo gotovo 1,7 milijuna ljudi, što je skoro 18 posto svih smrtnih slučajeva.
U izvještaju kojeg je objavio akademski časopis Lanset stoji da je zagađenje u Indiji dovelo do povećanja broja bolesti kao što su bolesti srca, rak pluća, dijabetes, moždani udar, neonatalni poremećaji i respiratorne bolesti, što je prouzrokovalo još više milijuna smrtnih slučajeva, prenosi The Guardian.
Podaci pokazuju da broj smrtnih slučajeva povezanih sa zagađenjem u Indiji raste, povećavajući se s 1,24 milijuna u 2017. na 1,67 milijuna u 2019. godini.
Glavni grad Indije, New Delhi, često je najzagađeniji grad na svijetu tijekom zime, obavijen gustim smogom i otrovnim česticama u zraku koje se podižu na čak 500 posto više od razine koju Svjetska zdravstvena organizacija smatra zdravom.
Prema nedavnom izvještaju o kvaliteti zraka, čak šest indijskih gradova je među 10 najzagađenijih u svijetu. Onečišćenje je postalo jedna od najvećih indijskih razdjelnica između bogatih i siromašnih jer si imućniji indijski stanovnici mogu ugraditi pročišćivače zraka u svoje automobile i domove, dok siromašniji ljudi često žive u poluotvorenim domovima te konstantno udišu zagađeni zrak koji ima dugoročni utjecaj na njihovo zdravlje.
Iako ovaj problem svake godine postaje sve veći, indijske vlasti nisu uspjele uspostaviti učinkovitu kontrolu zagađenja.