Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Arheologija i paleontologija

Znanstvenici rekonstruirali lica drevnih egipatskih mumija

Foto: Parabon NanoLabs

Misterij drevnih egipatskih mumija godinama fascinira ljude diljem svijeta, a sada su istraživači objavili nove fotografije koje prikazuju kako su vrlo vjerojatno izgledale.

Istraživači iz tvrtke za DNK tehnologiju Parabon NanoLabs u SAD-u koristili su DNK podatke za izradu 3D slike lica triju mumija.

DNK svake osobe je potpuno jedinstven i nosi važne genetske podatke o osobi poput boje očiju, boje kose i visine. Fenotipizacija DNK uključuje korištenje DNK pojedinca za predviđanje kako je možda izgledao za vrijeme svog života.

Foto: Parabon NanoLabs

Znanstvenici su upotrijebili DNK podatke iz mumificiranih ostataka te su fenotipizacijom DNK rekreirali lica trojice muškaraca koji su živjeli u starom Egiptu prije više od 2000 godina. Vjeruje se da su živjeli u južnom egipatskom selu i da su sahranjeni između 1380. godine prije nove ere i 425. godine, piše BBC.

Također, utvrđeno je da su svi imali svjetlosmeđu kožu s tamnim očima i kosom te da je njihov genetski sastav zapravo bio bliži suvremenim ljudima s Mediterana ili Bliskog istoka nego onima koji danas žive u Egiptu.

Konačna digitalna rekonstrukcija prikazuje tri mumije kao 25-godišnjake.

Vjeruje se da bi ova tehnologija mogla biti od velike koristi u kaznenim predmetima za utvrđivanje identiteta nepoznatih nestalih osoba ili kao pomoć u potrazi za potencijalnim osumnjičenicima za koje se vjeruje da su možda počinili zločin.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....