Connect with us

Hi, what are you looking for?

Oboljenja i poremećaji

Njemački znanstvenici planiraju uzgoj svinja koje će služiti kao donori za transplantacije srca

Foto: Pixabay

Njemački znanstvenici planiraju od ove godine klonirati i potom uzgajati genetski modificirane svinje koje će služiti kao darivatelji srca za ljude.

Eckhard Wolf, znanstvenik na Sveučilištu Ludwig-Maximilians (LMU) u Münchenu, rekao je da njegov tim želi da nova vrsta, modificirana iz pasmine Auckland Island, bude spremna za probe transplantacije do 2025. godine.

U prvoj operaciji takve vrste, tim s Medicinskog sveučilišta u Marylandu prošlog je mjeseca presadio srce svinje s deset modifikacija u smrtno bolesnog čovjeka. Njegovi liječnici navode da dobro reagira iako postoje opasnosti od infekcije, odbacivanja organa ili visokog krvnog tlaka.

“Naš koncept je nastaviti s jednostavnijim modelom s pet genetskih modifikacija”, rekao je Wolf, čiji je rad izazvao burnu raspravu u Njemačkoj koja ima jednu od najnižih stopa darivanja organa u Europi i snažan pokret za zaštitu prava životinja.

Wolf, koji već 20 godina radi na istraživanju transplantacije sa životinja na čovjeka (ksenotransplantacija), ističe da njegov tim još uvijek koristi nedovoljno razvijenu tehnologiju da bi se samo stvarale “osnivačke životinje”, od kojih bi se kasnije uzgajale genetički identične generacije, prenosi Reuters.

Prva takva generacija trebala bi biti uzgojena ove godine, a njihova srca će biti testirana na pavijanima prije nego što tim zatraži odobrenje za kliničko ispitivanje na ljudima za dvije do tri godine, pojasnio je Wolf.

Prema podacima Zaklade za transplantaciju organa, u Njemačkoj ima oko 8500 ljudi na listi čekanja za prijenos organa koji nemaju druge mogućnosti za liječenje.

Uz Wolfove pristaše koji smatraju da bi ksenotransplantacija mogla pomoći u skraćivanju te liste čekanja, postoje i protivnici koji smatraju da to pogađa prava životinja te da efektivno degradira svinje na status tvornice organa, dok majmuni korišteni u testiranjima transplantacije umiru u agoniji.

U veljači 2019. godine, peticija njemačke grupe Doctors Against Animal Experiments, koja zahtijeva zabranu istraživanja ksenotransplantacije, prikupila je više od 57.000 potpisa.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...