Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Bakterije i virusi

Imunološki odgovor je krivac za nedostatak zraka nakon COVID-19

Foto: Pixabay

Izgleda da bi dugotrajna imunološka aktivnost u plućima mogla biti uzrok dugotrajnog nedostatka zraka nakon COVID-19.

To je zaključak novog istraživanja temeljenog na iskustvima 38 pacijenata koji su prethodno bili hospitalizirani s teškim COVID-19.

Rad je objavljen u časopisu Immunity. Rezultati sugeriraju da bi pacijenti mogli imati promijenjen „krajolik“ imunoloških stanica u dišnim putevima. S pozitivne strane, preliminarni rezultati ukazuju na to da bi se takva oštećenja s vremenom mogla ispraviti.

Istraživači navode da njihove nalaze treba potkrijepiti veća studija, ali sugeriraju da bi oporavak od bolesti mogao biti ubrzan tretmanima koji djeluju imunosupresijski i smanjuju upalu.

Istraživači navode da su navedeni pacijenti imali izraziti nedostatak zraka i po nekoliko mjeseci nakon infekcije. Testiranjem tih pacijenata utvrđena je prisutnost abnormalnih imunoloških stanica u dišnim putevima. Sljedeći korak je utvrditi postoji li adekvatan tretman kako bi se smanjila imunološka aktivnost navedenih stanica a da se pritom isprave simptomi nedostatka zraka.

Što pokazuju prošla istraživanja?

Ovo nije prvo istraživanje koje je analiziralo nedostatak zraka kod COVID-19, ali su se prethodne studije temeljile na analizi krvi, ne na samom morfološkom nalazu na plućima. Ovo istraživanje je koristilo CT skenove pluća i koliko dobro pluća funkcioniraju. Osim toga, analizirali su uzorke tekućine iz pluća i uzorke krvi kako bi utvrdili prisutnost gotovo 500 proteina.

Osim spomenutih 38 pacijenata, u studiju je bilo uključeno i 29 zdravih dobrovoljaca kao kontrolna skupina. Analizirali su pacijente tri do šest mjeseci nakon što su napustili bolnicu. Rezultati pokazuju da je u plućima pacijenata koji su preboljeli bolest, 3 mjeseca nakon, pronađeno više imunoloških stanica nego kod zdravih ispitanika. S druge strane, nalazi u krvi su bili više-manje jednaki.

Iako su imunološke stanice u plućima varirale za svakog pacijenta nakon COVID-19, svi su imali višu razinu imunoloških stanica povezanih sa staničnom smrću, oštećenjem epitela i popravkom tkiva.

Možda će vas zanimati

Arheologija i paleontologija

Znanstvena zajednica ponovno je zapanjena novim otkrićem: dinosaur sa šišmišolikim krilima! Ovo zapanjujuće biće vraća nas u vrijeme kada su dinosauri eksperimentirali s letenjem...

Matematika i Ekonomija

Recesija. Već sama riječ može izazvati nelagodu. Čak i ako niste financijski stručnjak, zasigurno ste osjetili kako promjene u gospodarstvu mogu utjecati na vaš...

Arheologija i paleontologija

Talijanske vlasti nedavno su naletjele na fotografije drevnih etruščanskih artefakata koje su kružile internetom. Na slikama su se našli sarkofazi, urne i pogrebni predmeti,...

Fizika

Svjetlost je jedna od najvažnijih pojava u prirodi, omogućujući ne samo vid, već i život kakav poznajemo. No, unatoč njenoj svakodnevnoj prisutnosti, svjetlost ostaje...