Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Društvene znanosti

Cyber pomoć u borbi protiv kroničnih stanja u bolesnica s rakom dojke

Foto: Pixabay

Limfedem je kronično oticanja udova koje utječe na fizičko, psihičko i socijalno zdravlje oboljelog. Ono se obično javlja u bolesnica nakon kirurškog uklanjanja raka dojke, ali i kod onih s recidivom bolesti.

Svakodnevno, istraživači širom svijeta dolaze do novih spoznaja o limfedemu i njegovom uspješnijem liječenju. S ciljem da novosti u liječenju što brže dođu do oboljelog istraživači s University of Missouri (UM) su započeli s organiziranjem mjesta u cyberprostoru na kojem će biti pohranjene sve relevantne i najnovije informacije. Ono mora osigurati lako pretraživanje i pregledavanje podataka iz bilo kojeg dijela svijeta jer samo tako može ostvariti svoj cilj.

“Želimo organizirati podatke potrebne istraživačima, zdravstvenim djelatnicima i pružateljima zdravstvene skrbi radi boljeg liječenja pacijenata “, rekao je Chi-Ren Shyu, glavni istraživač na projektu i direktor informatike UM Instituta. “Okupljanje svih podataka na istom mjestu je ono što nam nedostaje. Posebno se čini važnim iz mnoštva objavljenih podataka izdvojiti one s kliničkom primjenom, što će pomoći da nova liječenja brže stignu do pacijenta.” Trenutno, svi oni koji trebaju informacije o liječenju limfedema moraju posjetiti desetine medicinskih web-stranica ili potražiti dokumente koji navode odobrenu praksu, a koji nisu ažurirani od 2006. Novi sustav će omogućiti izravan pristup podacima s pozitivnim iskustvima iz prakse, literaturi i istraživanjima iz cijelog svijeta, a sve sabrano u jednoj online bazi podataka.

“Jednom organizirana cyber-infrastruktura moći će se primijeniti i na druge bolesti i kronična stanja, kao što su dijabetes ili kardiovaskularne bolesti”, rekao je Shyu. “Njezini potencijalni korisnici su znanstvenici, zdravstveni radnici, socijalni radnici, pacijenti i njihove obitelji.” Shyu i njegov tim informatičara s College of Engineering surađuju s Jane Armer, profesoricom u UM Sinclair School of Nursing i direktoricom American Limfedema Framework Project, s UM Ellis Fischel Cancer Center. Za ovo istraživanje National Library of Medicine Applied Informatics Program je osigurao sredstva u trogodišnjem razdoblju.

U tri godine, Shyu i Armer planiraju razraditi način automatskog prikupljanja svih relevantnih podataka poput rezultata najnovijih istraživanja, iz znanstvenih časopisa i sa web stranica. Shyu ima ugovor s odabranim ustanovama zdravstvene zaštite iz cijele zemlje da se podaci vezani uz kronična stanja njihovih pacijenata, bez navođenja imena, odmah automatski uključuju u bazu, tako da će liječnici u praksi u različitim dijelovima zemlje imati saznanja o svim bolesnicima pogođenih limfedemom i načinu njegova liječenja.

“Razvoj informatičke pohrane svih podataka o svim bolesnicima s limfedemom bilo kojeg uzroka na jednom mjestu otvara nove mogućnosti. Njega će koristiti istraživači koji su dosad raspolagali informacijama o dijelu bolesnika, što je ograničavalo njihove zaključke. Uz to će pomoći u ujednačavanju dosad različitih kriterija za limfedem”, rekao je Armer. “Ova cyber-baza podataka će nam omogućiti izravan pristup najnovijim informacijama o dokazano korisnim novostima u liječenju i pridonijeti smanjenju rizika za oboljelog.

Izvor: University of Missouri-Columbia

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...