Rano ujutro 21. prosinca potpuna će pomrčina Mjeseca biti vidljiva promatračima diljem Sjeverne Amerike (za promatrače iz zapadnih država pomrčina počinje kasno navečer 20. prosinca), Grenlanda i Islanda.
Promatrači u zapadnoj Europi moći će vidjeti početne stupnjeve pomrčine prije no što Mjesec zađe, a u zapadnoj Aziji kasniji stupnjevi pomrčine bit će vidljivi nakon izlaska Mjeseca.
Od početka do kraja, pomrčina će trajati oko tri sata i dvadeset osam minuta. Promatračima na istočnoj obali SAD-a pomrčina traje od 1:33 do 5:01 EST. Promatračima na zapadnoj obali moći će je pogledati malo ranije. Njima pomrčina počinje u 10:33 PST 20. prosinca i traje do 2:01 PST 21. prosinca. Sveukupno, vremenski period kada će Zemljina sjena u potpunosti prekrivati Mjesec trajat će duge 72 minute.
Potpuna je slučajnost što pomrčina pada na isti datum kao i ovogodišnji zimski solsticij, za promatrače pomrčine ovaj podatak znači da će se Mjesec pojaviti vrlo visoko na noćnom nebu jer solsticij označava vrijeme kada Zemljino aksijalno zakretanje najdalje od Sunca. Pomrčina Mjeseca se pojavljuje kada se Zemlja postavi između Sunca i Mjeseca, te tako blokira Sunčevu svjetlost i baca sjenu na Mjesec. Dok Mjesec zalazi sve dublje i dublje u Zemljinu sjenu, on mijenja boju naočigled iz sive u narančastu ili tamno crvenu.
Mjesec poprima ovu novu boju jer indirektna Sunčeva svjetlost još uvijek može proći kroz Zemljinu atmosferu i baciti nešto sjaja na Mjesec. Naša atmosfera filtrira većinu plave svjetlosti, te ostavlja crvene i narančaste tonove koje vidimo tijekom pomrčine Mjeseca. Dodatne čestice u atmosferi, od recimo nedavne vulkanske erupcije, uzrokuju tamniju nijansu crvene boje na Mjesecu. Za razliku od pomrčine Sunca, pomrčine Mjeseca su u potpunosti sigurne za promatranje bez ikakve posebne opreme ili naočala. Sve što vam treba su vaše vlastite oči. Stoga iskoristite ovu priliku, ostanite budni i promatrajte ovaj divan nebeski fenomen visoko na noćnom nebu.
Izvor: NASA/Goddard Space Flight Center