Odgovor na ovo pitanje dali su profesori i studenti sa Sveučilišta u Pennsylvaniji: James Eberwine, Anup Sharma, Jai-Yoon Sul i Linda M. Callahan, doktorica znanosti sa Sveučilišnog medicinskog centra u Rochesteru objavivši svoja otkrića u PLoS One, internetskom časopisu.
Znanstvenici sa Sveučilišta u Pennsylvaniji su otkrili da je toksični oblik jednog neuralnog proteina zajednički trima degenerativnim bolestima središnjeg živčanog sustava – Huntingotovoj, Parkinsonovoj i Alzheimerovoj.
Neurodegenerativne bolesti obilježene su nakupinama proteina nazvanih inkluzije građenih od neuronskih sinapsi te selektivnim gubitkom neurona.
Protein zvan Elk-1 pronađen je u nakupinama unutar mozga u osoba oboljelih od navedenih bolesti. Jedan od istraživača na ovom području, James Eberwein, doktor znanosti i pročelnik Instituta za istraživanje genoma u Pennsylvaniji i Holmes Bob, profesor farmakologije, ističu: “ Ovo otkriće ukazuje na molekularnu vezu između prisutnosti inkluzija i neuralnog deficita koje je zajedničko različitim neurodegenerativnim bolestima.” Eberwine također daje nadu u bolji terapijski uspjeh u liječenju ovih bolesti. “Otkriće povezanosti između poremećenog mikrookolisa i navednog proteina otvara nove mogućnosti u liječenju ovih poremećaja. Postavlja se pitanje da li je ova novootkrivena molekula novi biomarker za navedene neurodegenerativne bolesti?”
Elk-1 se normalno nalazi u različitim područjima mozga, i u jezgri u citoplazmi stanica. Zanimljivo je da ako je prisutan u nastavcima živčanih stanica, dendritima, može potaknuti staničnu smrt tih neurona. Također, znanstvenici su otkrili da je specifični oblik Elk-1 proteina u dendritima ili promijenjeni oblik zvan fosfo-Elk-1 (pElk-1) povezan s nizom neurodegenerativnih bolesti. Oni su proučavali mozgove umrlih ljudi koji su bolovali od jedne od 3 najčešće neurodegenerativne bolesti, Alzheimerove, Parkinsonove ili Huntingtonove, u potrazi za većom koncentracijom navedenog proteina u odnosu na zdravu populaciju.
Istraživači se nadaju da će ova otkrića proširiti na veći boj uzoraka oboljelih tkiva, analizirati krv oboljelih kako bi mogli preciznije ocijeniti važnost pElk-1 kao biomarkera ovih bolesti i, također, koristeći životinjske modele oboljelih od degenerativnih bolesti središnjeg živčanog sustava, točnije odrediti povezanost pElk-1 s navedenim bolestima.
Izvor: esciencenews.com