Connect with us

Hi, what are you looking for?

Planete i mjeseci

Američka svemirska agencija najavila dvije nove misije na Veneru

Foto: NASA/JPL-Caltech

NASA je najavila da će poslati dvije nove misije na Veneru kako bi ispitala atmosferu i geološke karakteristike planeta.

Misije, kojima je dodijeljeno po 500 milijuna američkih dolara, trebale bi započeti između 2028. i 2030. godine.

NASA-in administrator Bill Nelson rekao je da će ove misije biti “prilika za istraživanje planeta na kojem nismo bili više od 30 godina”.

Posljednja američka sonda koja je posjetila Veneru bio je Magellanov orbiter 1990. godine. Međutim, druge svemirske letjelice, iz Europe i Japana, kružile su oko planeta.

Misije su odabrane nakon postupka stručne provjere te na temelju potencijalne znanstvene vrijednosti i izvedivosti razvojnih planova.

“Cilj ove dvije sestrinske misije je shvatiti kako je Venera postala pakleni svijet, sposoban otopiti olovo na svojoj površini”, rekao je Nelson, a prenosi BBC.

Venera je drugi po redu planet u Sunčevom sustavu i najtopliji, s temperaturom od 500 stupnjeva Celzijevih na površini.

Misija Davinci + (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging) vršit će mjerenja planetarne atmosfere kako bi stekla uvid u to kako je nastao i evoluirao planet. Znanstvenici će pokušati utvrditi je li Venera ikad imala ocean.

Druga misija, Veritas (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy) mapirat će površinu planeta kako bi bolje razumjeli geološku povijest te istražili kako se Venera razvila tako drugačije od Zemlje. U ovoj misiji koristit će se radar za mapiranje površinskih elevacija, a pokušat će se utvrditi događaju li se još uvijek vulkanske erupcije i potresi.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...