Rak je bolest koja u posljednje vrijeme uzima sve više maha, a oboljeli primaju razne vrste terapija koje su jako iscrpljujuće i imaju brojne nuspojave. Najnovija studija sa Sveučilišta Salford bi mogla donijeti novu nadu u borbi protiv karcinoma.
Naime, znanstvenici su otkrili kako bi antibiotici i vitamin C mogli biti i do 100 puta učinkovitiji u uništavanju stanica raka od standardnih lijekova koji se trenutno upotrebljavaju.
U laboratorijskim ispitivanjima stručnjaci su najprije koristili antibiotike, a nakon njih vitamin C. To je rezultiralo odumiranjem stanica raka jer im je bio oduzet izvor hrane. One su doslovno umrle od gladi.
Vitamin C i antibiotik doksiclin su relativno netoksični i mogli bi u velikoj mjeri smanjiti nuspojave koje nastaju nakon uporabe standardnih lijekova.
Autor studije prof. Michael Lisanti kaže: “Dokazali smo kako vitamin C i drugi netoksični spojevi mogu igrati važnu ulogu u borbi protiv raka. Naši rezultati su jako važni i mogli bi ići na daljnja klinička testiranja te bi se mogli koristiti uz konvencionalne terapije pri sprječavanju ponovnog vraćanja tumora i širenja metastaza. ”
U studiji znanstvenici su stanicama raka tri mjeseca davali povećane doze doksiclina. Potom su im dali vitamin C koji je ograničio njihov izvor energije. Dobivale su samo glukozu. Zbog toga su stanice živjele, ali su bile jako oslabljene. Vitamin C se umiješao u proces nastajanja energije. Potom su im znanstvenici uskratili glukozu što je rezultiralo izgladnjivanjem stanica.
Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu Oncotarget i stručnjaci sa Sveučilišta Salford smatraju kako je ova metoda 100 puta učinkovitija od standardnih terapija u liječenju karcinoma te bi se s njim mogle smanjiti neugodne i iscrpljujuće nuspojave.