Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Kemija

Antičko staklo koje inspirira znanost

1700 godina staro rimsko staklo inspiracija je istraživača Sveučilišta u Adelaideu u njihovoj potrazi za novim načinima iskorištavanja nanočestica i njihovo međudjelovanje sa staklom.

Istraživači sa sveučilišnog Instituta za fotoniku i napredna opažanja (IPAS) istražuju načine kako najbolje ugraditi nanočestice u staklo.

„Nanočestice i nanokristali su u fokusu istraživanja diljem svijeta zbog njihovih jedinstvenih svojstava koji imaju potencijal donijeti velike napretke u područja medicine, optike i elektronike“, kaže Heike Ebendorff-Heidepriem, izvanredni profesor i viši istraživač na sveučilišnoj školi za kemiju i fiziku. „Proces uspješne ugradnje nanočestica u staklo će otvoriti put uporabama kao što su niskoenergetski izvori svijetla, učinkovitije solarne ćelije i napredni senzori koji mogu prodrijeti unutar mozga živog čovjeka“, nadodaje.

Likurgov pehar, pehar iz četvrtog stoljeća koji se trenutno nalazi u Britanskom muzeju u Londonu, napravljen je od stakla koje mijenja boju od crvene do zelene ovisno o tome da li svijetlo prolazi kroz pehar ili se reflektira od njega. Za ovo svojstvo zaslužne su zlatne i srebrne nanočestice ugrađene u staklo pehara.

„Likurgov pehar je prekrasan artefakt kod kojeg je svojstvo nanočestica, sasvim slučajno, iskorišteno u dekorativne svrhe“, kaže profesor Ebendorff-Heidepriem. „Mi želimo koristiti iste principe kako bismo mogli iskoristiti nanočestice za razne nove napredne tehnologije.“

Nanočestice se moraju držati u nekoj vrsti otopine. „Staklo je zamrznuta tekućina“, kaže Ebendorff-Heidepriem. „Ugradnjom nanočestica u staklo one su učvršćene u kalup kojeg mi sada možemo iskoristiti.“

Profesor Ebendorff-Heidepriem vodi trogodišnji istraživački projekt kako bi istražio najbolje načine za ugradnju nanočestica u staklo i otkrio kako se to mijenja s promjenom temperature i vrste stakla te, na kraju, kako se te nanočestice mogu kontrolirati i mijenjati.

„Došli smo do otkrića čistom slučajnošću. Slučajno smo našli pravi tip stakla i prave uvjete za ugradnju nanodijamanata u staklo, stvarajući pritom jedan fotonski izvor u obliku vlakna“, kaže Ebendorff-Heidepriem. „Sada moramo pronaći prave uvjete za druge nanočestice i druga stakla.“

Izvor: The University of Adelaide

Možda će vas zanimati

Biljke i životinje

Zanimljivosti o mačkama mogu nas ne samo zabaviti, nego i proširiti naše znanje o ovim misterioznim i neodoljivim životinjama. Mačke su odavno zauzele posebno...

Astronomija

Dugo vremena, asteroid Apofis bio je na vrhu liste nebeskih tijela za koja se smatralo da predstavljaju prijetnju Zemlji. Prema ranih proračunima astronomskih stručnjaka,...

Wellness i prehrana

Širom svijeta, nebrojeni ljudi prakticiraju post iz raznih razloga – bilo da je to zbog vjere ili u pokušaju skidanja suvišnih kilograma. Međutim, zagonetka...

Wellness i prehrana

Štetnost kave za naše tijelo tema je koja već godinama izaziva brojne kontroverze i rasprave. Istražite s nama manje poznate činjenice o popularnom napitku...