Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Arheologija i paleontologija

Arheolozi u Pompejima otkrili ‘najšokantniji primjer rimskog ropstva’

Arheolozi su u Pompejima otkrili 'najšokantniji primjer rimskog ropstva'
Shutterstock

U nedavno otkrivenim ruševinama Pompeja, arheolozi su naišli na pekarnicu koja je bila zatvoren prostor gdje su robovi bili prisiljeni na proizvodnju kruha. Ovaj nalaz predstavlja jedan od najšokantnijih primjera ropstva u antičkom rimskom gradu. Pekarnica, smještena u sklopu kuće otkrivene tijekom iskopavanja u regiji Regio IX Arheološkog parka Pompeji, karakterizira se malim prozorima zaštićenim željeznim rešetkama.

Ovo otkriće pruža uvid u život robova u Pompejima, koji su često bili zanemareni u povijesnim zapisima, iako su činili većinu populacije i bili osnovni stup gospodarstva, kulture i strukture rimske civilizacije. Kuća je bila u fazi obnove kada je uništena erupcijom Vezuva 79. godine. Nedavno su u jednoj od soba pekarnice pronađeni posmrtni ostaci triju žrtava, ukazujući da su u njoj još uvijek živjeli ljudi.

U pekarnici su pronađene oznake koje su koordinirale kretanje robova i životinja s povezima na očima. Kuća je bila podijeljena na stambeni dio, ukrašen raskošnim freskama, i pekarnicu, u kojoj su robovi bili prisiljeni na mukotrpan rad. Prostor pekarnice bio je izoliran od vanjskog svijeta, s jedinim izlazom koji vodi u glavnu dvoranu kuće.

Gabriel Zuchtriegel, direktor Arheološkog parka Pompeji, izjavio je: “Ovo je prostor gdje moramo zamisliti prisutnost ljudi ropskog statusa čija je sloboda kretanja bila ograničena od strane vlasnika. To predstavlja najšokantniju stranu drevnog ropstva, lišenu povjerenja i obećanja o oslobođenju, gdje prevladava grubo nasilje, što potvrđuju željezne rešetke na prozorima.”

Godine 2021. pronađena je soba u kojoj su živjeli robovi s tri drvena kreveta, loncem i drvenom škrinjom u velikoj vili u Civiti Giuliani, predgrađu drevnih Pompeja. U istoj vili godinu dana ranije pronađeni su ostaci dviju žrtava, za koje se vjeruje da su bili gospodar i njegov rob.

Djelomično mumificirani ostaci, uključujući kosu i kosti, bivše porobljene osobe koja je napredovala u društvenim činovima pronađeni su u grobnici u nekropoli Porta Sarno, jednoj od glavnih kapija u Pompejima, 2021. godine. Grobnica datira iz desetljeća prije nego što je grad uništen.

Izložba posvećena porobljenom narodu Pompeja započinje 15. prosinca u Arheološkom parku Pompeji.

Možda će vas zanimati

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Biljke i životinje

Besmrtna meduza, simbol vječne mladosti i regeneracije, otvara vrata u novu dimenziju bioloških čuda. Zamislite svijet u kojem je “besmrtnost” više od mita, gdje...