Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Svemir

Astronomi: Opažanje prividnog prijelaza Merkura preko Sunčeva diska

Hrvatski astronomski savez organizirat će u suradnji s udrugama članicama opažanja prividnog prijelaza planeta Merkura preko Sunčeva diska na sedam lokacija u Hrvatskoj, priopćeno je u srijedu iz Saveza.

Rijetka astronomska pojava, prijelaz Merkura preko Sunčeva diska, dogodit će se u ponedjeljak, 11. studenog, s početkom u 13 sati i 35 minuta.

Iz naših će se krajeva vidjeti prva polovica prijelaza od njegova početka u 13 sati i 35 minuta do sredine prelaska Merkura preko Sunca, koje će se dogoditi u 16 sati i 19 minuta.

Drugu polovicu prijelaza nećemo moći vidjeti obzirom da nam Sunce zalazi u 16 sati i 39 minuta. Prijelaz vidljiv iz Hrvatske trajat će 3 sata i 4 minute dok njegovo ukupno trajanje iznosi oko 5 sati i 30 minuta, ističe se u najavi.

Ta se pojava iz naših krajeva zadnji puta mogla vidjeti 9. svibnja 2016. godine, a slijedeći put će se moći vidjeti tek 13. studenog 2032. godine.

Opažanja će biti organizirana na glavnom gradskom trgu u Daruvaru, Zrinskom trgu u Koprivnici, ispred Muzeja Apoksiomena u Malom Lošinju, u Zvjezdarnici na Monte Zaru u Puli, u Astronomskom centru Rijeka, na kupalištu Bačvice i u Srednjoj školi za grafiku, dizajn i održivi razvoj u Splitu, te u na savskom nasipu kod Jaruna u Zagrebu.

Organizator upozorava građane da ne gledaju izravno u Sunce, pa niti sa sunčanim naočalama ili drugim priručnim sredstvima, jer si mogu ozbiljno oštetiti vid. Pored toga, planet Merkur je malen i neće ga se moći uočiti okom, nego tek teleskopima koje će za promatranje opremljenim posebnim filterima organizirati astronomske udruge.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....