Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Biljke mogu učiti

Mimosa pudica. (Credit: Wikimedia)

Nedugo nakon što je objavila članak o biljkama koje „govore” uz pomoć zvuka, dr. Monica Gagliano objavljuje nove rezultate koji pokazuju da biljke mogu „učiti”.

 Mimosa pudica. (Credit: Wikimedia)

Mimosa pudica. (Credit: Wikimedia)

Iako ovo zvuči poput znanstvene fantastike, dr. Gagliano s Centra za evolucijsku biologiju Sveučilišta Western Australia ima čvrste dokaze koji potvrđuju tu teoriju i objavljeni su u časopisu Oecologia. 

Njen novi članak naslovljen je „Biljke uz iskustvo uče brže i zaboravljaju sporije u određenim uvjetima”. Koautori članka su prof. Michael Reuton i dr. Martial Depczynski s Odsjeka za biologiju biljaka Sveučilišta Western Australia i prof. Stefano Mancuso sa Sveučilišta u Firenci u Italiji.

Dr. Gagliano i njezin tim pokazali su da biljka Mimosa pudica može učiti i zaboravljati jednako kao i životinje, i to sve bez mozga! Dr. Gagliano je koristila iste pokusne instrumente koji se koriste za testiranje ponašanja i učenje životinja, te je dizajnirala eksperimente kao da je Mimosa zaista životinja.

Testirano je dugoročno i kratkoročno pamćenje Mimose u različitim okruženjima – u kojem ima mnogo svijetla, u kojem ima malo svijetla, u kojem na nju neprestano padaju kapljice vode (Mimosa savija svoje lišće kad god je kapljica dodirne). Eksperiment je pokazao da je Mimosa prestala zatvarati listove kad je naučila da ta repetitivna smetnja ne predstavlja nikakvu opasnost. Mimosa je sposobna naučeno ponašanje primijeniti u sekundi i kao i u životinja, učenje se odvijalo brže u manje povoljnom okruženju (npr. manje svijetla). No, najnevjerojatnija sposobnost Mimose je da se sjeti naučenog i nakon nekoliko tjedana, čak i kad su se promijenili uvjeti u okruženju.

Iako biljkama nedostaje mozak i neurološko tkivo, ipak imaju sofisticiranu signalnu mrežu na bazi kalcija koja je slična procesima pamćenja u životinja. Dr. Gagliano priznaje da još ne razumiju biološku podlogu za taj mehanizam učenja, ali svejedno smatra da ovo otkriće ima ogromne implikacije. Radikalno mijenja našu percepciju biljaka i granice između biljaka i životinja, uključujući i definiciju učenja kao obilježje koje je specifično za organizme s neurološkim sustavom.

Izvor: The University of Western Australia

Možda će vas zanimati

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...

Društvene znanosti

Gdje su nestali Iliri? To je pitanje koje već stoljećima intrigira povjesničare, arheologe i ljubitelje drevne prošlosti. Iliri, drevni narod koji je nekoć naseljavao...