Pomoću ove novije tehnologije moguće je, promatranjem dijelova krvotoka, identificirati osobu jer su dijelovi vena jedinstveni za čovjeka koliko i otisak prsta.
Ove tehnologija se segmentira na određene dijelove krvotoka i koristeći optičku tehnologiju za skeniranje snima vene na dlanu, prstu ili očnoj jabučici.
Zbog sub-dermalne prirode vena, vaskularna biometrija smatra se vrlo sigurnim modalitetom identifikacije. Druge vrste biometrije, dakle prepoznavanje čovjeka putem fizičkih karakteristika, pokazale su se ponekad nesigurnima, dok uzorak vene daje točan rezultat.
Prepoznavanje vena se općenito koristi kada je potrebno osigurati veću sigurnost. Fizička kontrola pristupa i korporativno bankarstvo su vertikale gdje je modalitet češći. No, kao i sve biometrije, napredak u mobilnoj tehnologiji i inovacijama u dizajnu i proizvodnji pridonosi širenju područja primjene vaskularnog modaliteta.
Mobilni uređaji počinju se pojavljivati s mogućnostima prepoznavanja vena. Nalazimo ga u Fujitsuovom tabletu i pametnih telefonima tvrtke ZTE, a postoji čak i glasina, na temelju nedavnog podignutog zahtjeva za patentiranje od strane tvrtke Applea, da će Apple Watch 2 imati takvu vrstu identifikacije.
Ako se pitate kako ova vrsta tehnologije čini razliku u svijetu, već postoje nadasve ambiciozni planovi da će turisti koji budu posjetili Tokio na Olimpijskim igrama 2020. godine, plaćati za sve samo biometrijskim pokazateljima koji uključuju skeniranje vena uz biometriju otiska prsta. U tijeku je pilotski sustav plaćanja zasnovan na vaskularnom prepoznavanju nazvan FingoPay.
FingoPay omogućuje da se prodajne transakcije na prodajnim mjestima obavljaju samo skeniranjem vena prsta. Kao što je već spomenuto, pametni telefoni već isporučuju tehnologiju skeniranja oka i vena. Softverski segment cjelokupnog modaliteta, Eyeprint ID također je ugrađen u aplikacije koje se mogu preuzeti na bilo koji moderni smartphone.