Uvijek je loše pušiti u blizini djece, to svi već znaju. Ipak, to pravilo vrijedi čak i kad se pušenje događa samo povremeno.
Naime, čak i kad samo povremeno zapalite cigaretu blizu djece, ugrožavate njihovo zdravlje u kasnijoj dobi, potvrđeno je tako opsežnom finskom studijom.
Ateroskleroza
Znanstvenici u Finskoj su pratili 26 godina zdravlje djece čiji su roditelji bili pušači. Kod te populacije djece su otkrili čak 4 puta veći rizik od obolijevanja od ateroskleroze u njihovoj starijoj dobi.
Ateroskleroza je proces zadebljanja i oštećenja stijenke krvnih žila stvaranjem različitih aterosklerotskih promjena (primjerice plak, aterom), koje karakterizira upala i proliferacija stanica stijenke krvne žile.
Posljedica ateroskleroze je sužavanje ili potpuno okludiranje krvnih žila što onda dovodi do pojave različitih kardiovaskularnih bolesti. To su npr. moždani udar i srčani udar, koji su vodeći uzrok smrti u svijetu.
Često ili povremeno?
S obzirom na to da su znanstvenici isključili ostale čimbenike rizika (poput, primjerice, gojaznosti), nedvojbeno su kod spomenute skupine djece utvrdili povećani rizik od razvoja ateroskleroze zbog pušačkih navika roditelja.
Pokazalo se da gotovo i nema nikakve razlike jesu li roditelji stalni ili samo povremeni pušači. Ipak, veliku razliku je činilo to jesu li pušili u nazočnosti djece ili ne.
Kada su pušili na određenoj udaljenosti od djece, rizik je bio značajno manji, no i dalje je dvostruko veći nego kod djece čiji su roditelji nepušači.