Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Fizika

CERN: Neutrini ne mogu probiti brzinu svjetlosti

Prošle godine znanstveni je svijet dobro protresla vijest iz CERN-a, o tome da su znanstvenici detektirali kako njihovi neutrini od CERN-a do Gran Sasso laboratorija putuju 60 nanosekundi brže od brzine svjetlosti, a to se ponavljalo nakon 15 tisuća učestalo ponavljanih eksperimenata.

Rezultati su implicirali na to da bi se mnogi udžbenici fizike mogli baciti u smeće, a Einsteinova specijalna teorija relativnosti bila bi, zapravo, slijepa ulica. No znanstvenici,  čini se, ni sami nisu htjeli prihvatiti ovo otkriće zdravo za gotovo pa su odlučili provesti dvostruke provjere opreme i rezultata drugim metodama.

Ubrzo nakon toga, počele su pristizati informacije da brzina svjetlosti možda ipak nije postignuta, jer mjerenja izvedena drugom opremom nisu mogla potvrditi prethodne rezultate.

Na jučerašnjoj Međunarodnoj konferenciji (Conference on Neutrino Physics and Astrophysics) u Kyotu, CERN-ov znanstvenik Sergio Bertolucci prezentirao je rezultate vremenskog putovanja neutrina od CERN-a prema Gran Sasso laboratoriju u okviru 4 eksperimenta, BorexinoIcarus, LVD i Opera.

Sva četiri eksperimenta izmjerila su kako je putovanje neutrina bilo ispod brzine svjetlosti, što je potvrdilo da poštuju Einsteinovu granicu maksimalne svemirske brzine, a prethodna anomalija bila je rezultat neispravnog mjernog elementa u sustavu optike.

“Mada rezultati nisu uzbudljivi kako bismo to željeli, oni odražavaju ono što smo svi u dubini duše očekivali”, kaže Bertolucci.

Moramo priznati da smo pomalo razočarani ovakvim raspletom jer smo se nekako ipak nadali da mogućnost nadsvjetlosne brzine ipak postoji, što bi otvorilo jedno potpuno novo poglavlje u istraživanju svemira. Ovako nam samo ostaje nada u crvotočine kao autocestee kojima bismo jednog dana mogli krstariti svemirom.

(Vidi.hr)

Možda će vas zanimati

Računarstvo i internet

Kvantna tehnologija je fascinantno područje koje koristi principe kvantne fizike za stvaranje novih i moćnih alata. Za razliku od klasične tehnologije, koja se oslanja...

Geografija i geologija

Oceani, koji pokrivaju više od 70% površine Zemlje, predstavljaju najveću i najmanje istraženu zonu našeg planeta. Unatoč svojoj ogromnoj veličini, manje od 5% oceanskog...

Psihologija

Psihološki eksperimenti često otkrivaju fascinantne uvide u ljudsko ponašanje, ali također mogu podići ozbiljna etička pitanja. Iako su mnogi poznati psihološki eksperimenti pridonijeli našem...

Arheologija i paleontologija

Nedavno otkriven fosil neandertalskog djeteta u Španjolskoj izazvao je veliki interes među znanstvenicima. Ovaj fosil, koji pokazuje karakteristike Downovog sindroma, predstavlja prvi dokaz ove...