Francuski speleoronilac Frederic Swierczynski jutros je oko 10 sati zaronio u Crveno jezero kako bi postao prvi čovjek u povijesti koji je kročio na dno – i uspio.
Zaron je trajao četiri sata, a Francuz je dno dotaknuo na 245 metara. Očekivalo se da će zaron trajati čak devet sati, no Frederic je je uspio doći do dna znatno prije. Uzeo je i uzorke sedimenta za znanstveni dio ovog spektakularnog zarona.
Malo poslije 18 sati Frederic Swierczynski se nasao na vrhu jezera uz pomoc pripadnika HGSS-a Dubina Crvenog jezera u svibnju procjenjivala se na oko 270 do 290 metara.

Gorki Goran
6 svibnja, 2017 u 7:31 pm
Pišete pizdarije, već je dokazano da on nije prvi koji je zaronio do dna crvenog jezera……ali je prvi koji je sa dna izronio….šta je,je
Filip Škalic
6 svibnja, 2017 u 7:34 pm
Za tu priču neznam ali bi volio znat
Dino Alberini
6 svibnja, 2017 u 10:01 pm
Kakav crnjak 3:)
Milan Banic
7 svibnja, 2017 u 3:03 am
Istina 100%
Adnan Atko Palic
6 svibnja, 2017 u 7:38 pm
Da nije našao bosanske penzionere na dnu
Ante von Manstein
6 svibnja, 2017 u 7:41 pm
ide mu kletva sad
Vi Ce
6 svibnja, 2017 u 8:18 pm
Bravo timu za ogranizaciju i uspijeh! Puno sreće u daljnjem istraživanju! Samo naprijed!
Maja Jugovic
7 svibnja, 2017 u 9:52 am
Hukr Kidney Stone
Hukr Kidney Stone
7 svibnja, 2017 u 9:57 am
Nemres bolivia…
Vrana Veritas
7 svibnja, 2017 u 7:01 pm
Zgodna speleološka ronilačka obljetnica. Čestitke Fredericu Swierczynskom na poduhvatu, zaronom na dno (kraškog) 245 m. dubokog Crvenog jezera kod Imotskog! Možda je mala digresija, ali prigoda je i za kratki nacionalno povijesni podsjetnik: davne 1972. godine zagrebački speleolozi, koji su već uveli speleo-ronjenja još šezdesetih god., H. M. Joe, Kruščica, u isto doba proljetno doba godine, ali 72., zatekli su se na tom istom, Crvenom, ali i povezanom Plavom jezeru, planirajući sa domaćim pomagaćima, pored ostalog i mogućnost daljnjeg istraživanja oba jezera, upravo i speleo-ronjenjem. Međutim tada, netom nakon sloma Hrvatskog proljeća u Zagrebu, u daljnjem pokušaju ostvarivanja demokracije i nacionalnih sloboda od totalitarizma, Crveno i Plavo jezero i speleološka rekognosciranja su tom prigodom, bili, tek baza -paravan, za “monitoring” imotske krajine, na proputovanju i daljnjoj obradi Hercegovine (Široki brijeg, Blidinje) i Bosne, Bugojno, sve do Jajca. Misija je imala primarnu zadaću procjene reakcije domicilnog stanovništva na represiju političke policije iza neuspjeha Maspoka u gušenju demokracije, masovna uhićenja, zlostavljanja, politički progoni, te sukladno snimci terena odabir mogućeg daljnjeg (disidentskog), djelovanja. Uslijedila je zbog premreženosti doušničkog sustava (“Lex Perković”), te šuma na inozemnom kanalu, tragedija u srpnju na Raduši kod Bugojna. uporedo i Crni rujan u Olimpijskom selu na Izraelsku momčad u Muenchenu, te 1972., Brojna uhićenja, progoni, od strane srednje i mlađe generacije SDS-a SRH/SDB-a BiH, “Lex Perković”, (pa odatle i aktualni, semi-pseudonim Vrana Veritas, sic!), a speleo – ronilački pothvat u istom onom Crvenom jezeru iz 1972., ostvaren je tek ove 2017. godine. Bit će to zanimljivo hrvatsko štivo kad i ako se za naših života, (većina nas ubrzano umire), uspije otvoriti arhive OZNA-e, Udbe i SDS Službe, hrvatske i današnje sudbe.
Vrana Veritas
7 svibnja, 2017 u 11:20 pm
Zgodna speleološka ronilačka obljetnica. Čestitke Fredericu Swierczynskom na poduhvatu, zaronom na dno (kraškog) 245 m. dubokog Crvenog jezera kod Imotskog! Možda je mala digresija, ali prigoda je i za kratki nacionalno povijesni podsjetnik: davne 1972. godine zagrebački speleolozi, koji su već uveli speleo-ronjenja još šezdesetih god., H. M. Joe, Kruščica, u isto kasno proljetno doba godine, ali 72., zatekli su se na tom istom, Crvenom, ali i povezanom Plavom jezeru, planirajući sa domaćim pomagaćima, pored ostalog i mogućnost daljnjeg istraživanja oba jezera, upravo i speleo-ronjenjem. Međutim tada, netom nakon sloma Hrvatskog proljeća u Zagrebu, u daljnjem pokušaju ostvarivanja demokracije i nacionalnih sloboda od totalitarizma, Crveno i Plavo jezero i speleološka rekognosciranja su tom prigodom, bili, tek baza -paravan, za “monitoring” imotske krajine, na proputovanju i daljnjoj obradi Hercegovine (Široki brijeg, Blidinje) i Bosne, Bugojno, sve do Jajca. Misija je imala primarnu zadaću procjene reakcije domicilnog stanovništva na represiju političke policije iza neuspjeha Maspoka u gušenju demokracije, masovna uhićenja, zlostavljanja, politički progoni, te sukladno snimci terena odabir mogućeg daljnjeg (disidentskog), djelovanja. Uslijedila je zbog premreženosti doušničkog sustava (“Lex Perković”), te šuma na inozemnom kanalu, tragedija u srpnju na Raduši kod Bugojna. uporedo i Crni rujan u Olimpijskom selu na Izraelsku momčad u Muenchenu, te 1972., Brojna uhićenja, progoni, od strane srednje i mlađe generacije SDS-a SRH/SDB-a BiH, “Lex Perković”, (pa odatle i aktualni, semi-pseudonim Vrana Veritas, sic!), a speleo – ronilački pothvat u istom onom Crvenom jezeru iz 1972., ostvaren je tek ove 2017. godine. Bit će to zanimljivo hrvatsko štivo kad i ako se za naših života, (većina nas ubrzano umire), uspije otvoriti arhive OZNA-e, Udbe i SDS Službe, hrvatske i današnje sudbe.
Dejan Šušak
7 svibnja, 2017 u 11:54 pm
Toliko sam kamenja pobacao u njega da sam smanjio dubinu za 50 metara
Moedred
26 siječnja, 2020 u 10:07 am
Zanima me samo dal su sisali motku XD