Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Psihologija

Depresija kod novih očeva povezana je s nesigurnostima u vezama

Foto: Pixabay

Roditeljstvo uglavnom donosi veliku radost, no ne uvijek. Roditeljstvo također uključuje izazove, stres, a za neke ljude može izazvati depresiju. Novo istraživanje sa Sveučilišta Lund u Švedskoj pokazuje da je muška postnatalna depresija češća kod muškaraca koji su nesigurni u odnosu sa partnerom.

Depresija pogađa oko 10-12 posto novorođenih majki i najmanje 8 posto novih očeva. Brojke su još veće kada se pogledaju simptomi depresije; čak jedan od pet novih očeva ima neugodne simptome, prema novoj studiji koju su provele Elia Psouni, registrirana psihologinja i izvanredna profesorica psihologije na Sveučilištu Lund u Švedskoj, i Anna Eichbichler, klinička psihologinja.

Studija se usredotočila na pozadinu očevih depresivnih simptoma. Pogođeni muškarci često imaju negativan pogled na sebe i zabrinuti su zbog neadekvatnosti u svojim intimnim odnosima; zabrinutost koja se može temeljiti na iskustvima iz djetinjstva s vlastitim roditeljima.

“Negativan pogled na sebe, vlastite karakteristike i sposobnosti, dok visoko cijenite druge ljude često dovodi do stalne brige o tome da niste dovoljno dobri, da ćete razočarati druge i – potencijalno – izgubiti ih”, kaže Elia Psouni.

Studija je također pokušala utvrditi koji je specifični aspekt niskog samopoštovanja u intimnim odnosima potaknuo depresiju. Je li to pitanje općenito poteškoća u vezi ili stres zbog toga što niste dovoljno dobri kao roditelj? Odgovori su pokazali da je ovo posljednje.

“Čini se da nisko samopouzdanje u bliskim odnosima izaziva roditeljski stres, što opet izaziva simptome depresije”, kaže Psouni.

Prethodna i buduća istraživanja

Ovo je drugo istraživanje u kojem Psouni i njeni kolege pokazuju da više od jednog od pet očeva djece u dobi od 1 do 18 mjeseci osjeća iscrpljujuće simptome depresije. Studija je također otkrila da su muškarci čije su partnerice patile od postporođajne depresije bili prezastupljeni (tj. značajno veći postotak od opće populacije), te da je vrlo mali broj njih bio u kontaktu sa stručnjakom kako bi zatražio pomoć.

“Studija nedvojbeno pokazuje da roditelji utječu jedni na druge i otkriva važnost praćenja načina na koji se roditelji u različitim odnosima i obiteljskim konstelacijama snalaze kroz dugo razdoblje”, kaže Psouni.

Ona i njeni kolege sada provode longitudinalni projekt koji će s vremenom pratiti obitelji kako bi generirao znanje o dobrobiti i razvoju djece i roditelja u različitim obiteljskim konstelacijama.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...