Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Oboljenja i poremećaji

Djeca sve češće gube sluh zbog preglasne glazbe sa slušalica

Djeca slušaju glazbu s prijenosnih uređaja poput mobitela ili tableta

Foto: Pixabay

Djeca koja vole slušati glazbu s prijenosnih uređaja pomoću slušalica (pametni telefoni ili tableti) su izložena sve češćem riziku da gube sluh, pokazala je jedna nedavna studija.

Znanstvenici su proučavali rezultate testiranja sluha na 3316 djece u dobi 9-11 godina, a njihove su roditelje anketirali o pritužbama djece na sluh, o tome koliko često upotrebljavaju slušalice te koliko glasno slušaju glazbu.

Utvrđeno je da kod 443 djece (14% ispitanih) postoje neke teškoće s visokim frekvencijama. Gubitak sluha za visoke frekvencije, naročito kod mladih, povezan je s izloženošću buci.

Bez obzira na učestalost korištenja slušalica ili glasnoću glazbe – djeca koja su upotrebljavala prijenosne uređaje za slušanje svega jedan ili dva dana u tjednu imala su više nego dvaput veće izglede doživjeti gubitak sluha od one djece koja nisu rabila te uređaje.

Voditelj studije, dr. Carlijn le Clercq s medicinskog sveučilišnog centra Erasmus u Rotterdamu, tvrdi da su ta saznanja bitna zbog toga što je gubitak sluha bespovratan.

Od djece obuhvaćene studijom njih 1244 (40%) nikad nije upotrebljavalo prijenosne uređaje za glazbu, 19% ih je koristilo jednom ili dvaput tjedno, a oko 8% ih je koristilo barem triput tjedno.

Većina djece nije imala nikakvih simptoma vezanih za gubitak sluha. Čak i od djece koja su izgubila sluh za visoke frekvencije samo 7% njih je navelo da simptome ima “ponekad” ili “često”.

Znanstvenici napominju i mogućnost da su neka mlađa djeca možda izgubila sluh za visoke frekvencije zbog kroničnih upala uha.

“Unatoč ograničenjima studije rezultati sugeriraju kako roditelji moraju bolje paziti kako njihova djeca koriste slušalice”, tvrdi Kevin Franck s harvardskog medicinskog fakulteta u Bostonu. “Roditelji bi morali ograničiti vrijeme korištenja. Glazba je preglasna ako ju roditelji, unatoč slušalicama, mogu čuti”.

Studija je objavljena u časopisu JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery.

Možda će vas zanimati

Psihologija

U današnjem ubrzanom i konkurencijskom svijetu, samopouzdanje postaje ključan faktor u razvoju svakog djeteta. Kako bismo pomogli našim najmlađima u izgradnji jake samosvijesti i...

Tehnologija

Istraživači s UCLA-e razvili su jeftinu, hi-tech rukavicu koja može prevesti znakovni jezik u pisane i izgovorene riječi na pametnom telefonu. Sustav funkcionira u...

Društvene znanosti

Broj novorođene djece u Kataloniji porastao je za 16% devet mjeseci nakon što je nogometni klub Barcelona 2009. godine osvojio tri najvažnija nogometna trofeja,...

Psihologija

Užitak koji pruža hrana može postati još bolji ukoliko jedete u pravom glazbenom okruženju, navodi se u studiji o učincima različite pozadinske glazbe na...