Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Bakterije i virusi

Evo zašto se treba obvezno izuvati pred vratima

U pitanju nije pristojnost, nego higijena

Stručnjaci su testirali oko 2500 uzoraka s cipela i ono što su saznali možda vas uvjeri da više u njima ne ulazite u kuću.

Običaj neizuvanja cipela pri ulasku u tuđu kuću se zna smatrati znakom nepristojnosti. Znanstvenici sa sveučilišta Houston su, međutim, uvjereni da je problematika puno kompliciranija od pitanja nedostatka poštovanja prema domaćinu. Prema njima i njihovom dvogodišnjem istraživanju, takva praksa povećava rizik od proljeva.

Ukratko, oko 26% uzoraka se pokazalo pozitivnima na razne viruse i bakterije.

Potplati cipela puni su raznih štetnih bakterija koje se mogu multiplicirati na podovima i tepisima. Samo doticanje zagađene površine može nas zaraziti prilično neugodnim trbušnim virusom.

Znanstvenici su za dotično istraživanje testirali čak 2500 uzoraka s cipela. Spomenutih 26% od tih svih uzoraka se pokazalo pozitivnima na različite bakterije i viruse. U pitanju su organizmi koji mogu izazvati trbušne grčeve i proljeve.

U pitanju je trostruki broj od onog koji inače nalazimo u kupaonicama i na kuhinjskim površinama.

Ovo istraživanje se nadovezuje na jednu raniju studiju sa sveučilišta Arizona. Tada su na cipelama pronašli 421 tisuću različitih oblika bakterija.

Koliformi, kojih ima i u ljudskom izmetu, nađeni su na 96% potplata cipela. Različite kemikalije koje se koriste za uzgoj biljaka ili toksini kojima tretiramo travnjake isto tako nalaze put u naše domova. Činjenica je da dolazimo u kontakt s mnogo više bakterija nego što to shvaćamo, pogotovo dok hodamo po različitim površinama.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....