Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Francuska zabranila pesticide odgovorne za smanjenje broja pčela

Nisu svi sretni zbog odluke

U Francuskoj stupa na snagu zabrana 5 vrsta neonikotinoidnih pesticida, čime ta zemlja ima vodeće mjesto u borbi protiv kemikalija odgovornih za veliko smanjenje broja pčela.

Francusku odluku su pozdravili aktivisti za zaštitu okoliša i pčelari, no protive joj se uzgajivači šećerne repe i žitarica koji tvrde da nemaju učinkovitu alternativu u očuvanju usjeva od nametnika.

Naime, u EU je na snazi zabrana triju vrsta neonikotinoida u usjevima: imidakloprida, klotianidina i tiametoksama. Francuska je zabranila još druge dvije vrste (acetamiprid i tiakloprid), ali ne samo na poljima, nego i u staklenicima.

U upotrebi još od devedesetih, neonikotinoidi su temeljeni na kemijskoj strukturi nikotina i napadaju središnji živčani sustav kukca. Vjerovalo se da su manje štetni od pesticida starije vrste pa se i danas obilato koriste za zaštitu usjeva vinograda, žitarica i voćnjaka. U međuvremenu se saznalo da izuzetno štete pčelama, kvareći im reproduktivni ciklus, navigacijske sposobnosti te otpornost na bolesti.

UN je nedavno bio upozorio kako je gotovo pola svjetskih oprašivača (naročito pčele i leptiri) izuzetno ugroženo. To zabrinjava, jer 1,4 milijarde radnih mjesta svijeta i tri četvrtine svih usjeva ovise o oprašivačima, posebno o ovim letećima koji oprašuju “besplatno”.

Dok je dio francuskih seljaka ogorčen zbog zabrane, proturječi im francuska agencija za javno zdravstvo koja tvrdi da ima “sasvim dovoljno učinkovitih i operativnih” zamjena za pesticide. S druge strane ima i onih koji smatraju da se “ne bismo se trebali ograničiti samo na tu obitelj pesticida. I mnoge druge bi trebalo zabraniti”, a to dolazi iz lobističke skupine za zaštitu okoliša Generations Futures.

I Kanada je početkom ovog mjeseca najavila kako namjerava postupno izbaciti iz upotrebe klotianidin i tiametoksam, isto zato što uzrokuju dramatično smanjenje broja pčela.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....