Ljudi najčešće razmišljaju o genetskim promjenama kao sporom procesu koji se događa tijekom generacija. No, istraživanje objavljeno u lipnju pokazuje da se organizam može prilagoditi temperaturnim promjenama u roku od nekoliko dana na način da preoblikuju svoje genome.
Znanstvenici u sjevernoj Španjolskoj pratili su populacije Drosophile subobscura (vrsta muhe) te uočili reverzibilne promjene u učestalosti genetskih mutacija, ili „kromosomske inverzije” u genomu muha. U osnovi, dijelovi kromosoma okrenuli su se naopako s godišnjim dobima, kako se vrijeme mijenja iz vrućeg u hladno.
U travnju 2011. godine, kada je toplinski val pogodio zapadnu Europu, mnoge muhe su i dalje imale svoj „zimski genom”. No, ubrzo su se promijenile na ljetnu varijantu.
Tim još uvijek ne razumije genetski mehanizam koji je odgovoran za učinak, ali autor studije i evolucijski biolog Francisco Rodriguez-Trelles napominje: „Muhe nose „ljetne” inverzije kako bi se nosile s valom topline, a u to vrijeme proizvode i pet puta više potomaka nego što bi to činile u običnoj godini.”