Google će iduće godine početi s testiranjima balona koji će emitirati internetski signal na području Indonezije, što bi trebalo spojiti na internet 100 milijuna novih korisnika.
Indonezija ima više od 17.000 otoka, od kojih je većina prekrivena gustom prašumom ili planinama. Surov okoliš onemogućio je postavljanje mobilnih odašiljača ili optičkih kabela, stoga je gotovo trećina četvrte najnaseljenije zemlje na svijetu ostala bez pristupa internetu.
Google se pojavio kao spasitelj, koristeći svoj Project Loon. Zajedno s tri indonezijska internetska opskrbljivača, Inmost, Axiata i Telkomset, ovaj tehnološki div vjeruje da će započeti s testiranjem „balonskog interneta” do 2016. godine. Plan je poslati 12-metarske balone punjene helijem na 20 kilometara visine, u stratosferu, gdje će se moći emitirati internetski signal brzine 10 Mbps. Svaki balon sadržavat će i sustav kontrole visine, letno računalo s GPS-om i solarnu ploču.
Projekt Loon je samo djelić šire inicijative za spajanje Indonezije s ostatkom svijeta. Gotovo 23% Indonežana ima pametne telefone, stoga će Google Android predstaviti jeftine mobitele Android One. Također su dodali indoneške jezike, poput sundanskog ili bahase, u Google Translate kako bi im izrazili dobrodošlicu u „kibernetski svijet”.
Prema riječima zamjenika voditelja projekta Loon, Mikea Cassidyja, Google će trebati oko 300 balona kako bi uspostavio kontinuiranu vezu oko čitave zemaljske kugle. Već iduće godine planiraju izgraditi prvi kontinuirani prsten oko Zemlje te stvoriti određenu vrstu stalne pokrivenosti u specifičnim područjima.