Samo nekoliko mjeseci nakon što su znanstvenici po prvi put detektirali gravitacijske valove, to im je opet pošlo za rukom. Podsjetimo, ove do sad neuhvatljive valove u veljači su registrirali znanstvenici u sklopu američkog projekta LIGO, divovskog sustava sastavljenog od dva detektora, od kojih je jedan smješten u Louisiani, a drugi u saveznoj državi Washington.
Baš kao u prvom slučaju, ekipa iz LIGO-a i ovaj je put detektirala valove nastale spajanjem dvije crne rupe. Navedeni sudar dogodio se na udaljenosti od 1.4 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje, tvoreći izboj gravitacijskih valova u trajanju od nekoliko sekundi, a što je duže u odnosu na izboj iz veljače, koji je trajao tek pola sekunde.
Prema sada dostupnim podacima, crne rupe koje su sudjelovale u sudaru nastale su implozijom zvijezda, upola manje mase od objekata koji su sudjelovali u sudaru registriranom u veljači. Podsjetimo, tada je registrirano spajanje crnih rupa s masama oko 30 puta većima od one našeg Sunca, dok se za objekte koji su sudjelovali u nedavno detektiranom sudaru procjenjuje da su imali mase od 8 do 14 puta veće od našeg Sunca.
Štoviše, utvrđena je i rotacija jedne od crnih rupa, a što je prvi fizički dokaz kako se crne rupe uistinu vrte. Iz podataka prikupljenih 26. prosinca prošle godine može se iščitati zadnjih 27 rotacija navedene, a prije sudara s drugom crnom rupom. Kao rezultat sudara nastala je nova crna rupa, s masom 21 puta većom od one Sunčeve, a što je značajno veći objekt od crnih rupa koje nastaju urušavanjem zvijezda.
Za kraj spomenimo, kako je u tijeku analiza i trećeg potencijalnog izboja, a na temelju podataka prikupljenih u listopadu prošle godine.
Izvor: LIGO