Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Hiraksi – maleni sisavci – pjevaju pjesme koje otkrivaju tragove kompliciranog jezika

Foto: Pixabay

Maleni hiraksi koji žive na stjenovitim područjima Bliskog Istoka i Afrike ne izgledaju ništa posebno ali pripadaju elitnoj grupi životinja koje su razvile rudimentarne jezike. Dugačke pjesme koje ovi društveni sisavci pjevaju jedni drugima pokazuju sintaksu čak i regionalne dijalekte.

U nedavnoj studiji načinjenoj na populaciji hiraksa u Izraelu otkrili su se dokazi s kojima se otkrilo da njihove pjesme imaju značenje i da koriste sintaksu u svojoj komunikaciji. Prema zaključcima doktora Arika Kerschenbauma sa Izraelskog sveučilišta u Haifi, ovo je iznimno rijetka činjenica jer sintaksu koriste samo; dupini i kitovi, ptice i šišmiši. U svom intervjuu na BBC-ju, dr. Kerschenbaum je objasnio kako njihova pjesma djeluje:

Tipična pjesma nekog hiraksa može trajati po nekoliko minuta, njihove pjesme su podijeljene u dionice koje traju po 10-20 sekunda. Svaka dionica je sastavljena od određenog broja nota koje su u stvari silable. Postoji jako mali broj silabli u pjesmi hiraksa i svi zvukovi su potpuno drugačiji. Od ovoga možete načiniti cijeli jezik jer se silable mogu kombinirati na nebrojene načine. Mi smo otkrili da postoji značenje u tome kako oni komponiraju svoje pjesme – kako poredaju note i koliko one traju, a to je sintaksa – kombinacija različitih elemenata koji stvaraju cjelinu.

Osnovni elementi hiraksovih pjesama uključuju: krikove, brektanje, zavijanje, škripanje i zvižduke. Matematičkim analizama otkriveno je da se ovi elementi pojavljuju na nepravilan način što upućuje na sintaksu. Što više, opažene su značajne razlike u pjesmi različitih populacija hiraksa koje se nalaze na drugačijim lokacijama, što jasno pokazuje lokalne „dijalekte.“

Ovo je najvjerojatnije nastalo jer su hiraksi pokupili različite dijelove pjesama od različitih susjeda i tako su nastali lokalni dijalekti koji su se vremenom postali primjetno različiti. Razlike između pjesama hiraksa su usporedive onima između američkog i britanskog engleskog jezika.

Foto: Pixabay

Tipično je da životinje stvore kompleksne jezike ako su ekstremno društvene životinje, ako su iznimno inteligentne ili u kombinaciji ova dva elementa. U ovom slučaju, vrlo je moguće da su hiraksi razvili toliko složen jezik jer su iznimno društvene životinje i žive u giganstksim kolonijama. Dr. Kerschenbaum je objasnio kako je vrlo moguće da su hiraksi jedni drugima sa svojom pjesmom govore više stvari, no to govore na način koji mi još uvijek ne razumijemo:

“Ne vjerujem da postoji složeni kod unutar sintakse jezika hiraksa. Nama se čini da je pjesma hiraksa puno sličnija pjesmi ptica. To je forma reklame, mužjaci žele pjevati što kompleksnije pjesme kako bi pokazali ženkama da su pametniji i bolji jer se bolje i složenije glasaju. Mladi mužjaci kopiraju glasanje dominantnih mužjaka i pokušavaju pjevati kako pjeva najbolji „pjevač,“ zbog toga postoje velike sličnosti u pjesmi pjevača iz jedne grupe.”

Izvor: Gizmodo

Možda će vas zanimati

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Biljke i životinje

Besmrtna meduza, simbol vječne mladosti i regeneracije, otvara vrata u novu dimenziju bioloških čuda. Zamislite svijet u kojem je “besmrtnost” više od mita, gdje...