I dok je svemirski teleskop Hubble još uvijek u funkciji, a njegov nasljednik James Webb s radom kreće tek 2018. godine, znanstvenici već razmišljaju o nasljedniku dotičnog dvojca. Štoviše, novi teleskop, radnog naziva High Definition Space Telescope (HDST), trebao bi biti pravi div u odnosu na Hubble, s 25 puta većom lećom nego što je ona Hubbleova, a nalazio bi se u Lagrangeovoj točki 2, baš kao i James Webb Space Telescope.
Zamisao o izgradnji novog teleskopa, koja bi, ako bude prihvaćena, mogla biti realizirana tijekom 2030-ih, potekla je od Association of Universities for Research in Astronomy (AURA). Riječ je o međunarodnoj udruzi koja okuplja znanstvene institucije iz područja astronomije koje upravljaju opservatorijima diljem svijeta.
Iako se procjenjuje kako bi izgradnja HDST-a koštala od osam do devet milijardi dolara, znanstvenici se slažu da bi nam takav sustav omogućio neviđen uvid u prošlost svemira, počevši od prvih nakupina plina i prašine, formiranih nedugo po nastanku svemira.
Budući da bi HDST bio u stanju registrirati stoput slabiju svjetlost nego što ju može detektirati Hubble, implementiranje dotičnog sustava bilo bi od presudne važnosti pri istraživanju egzoplaneta. I dok se od Jamesa Webba očekuje da će napraviti uistinu značajan iskorak u potrazi za egzoplanetima sličnim Zemlji, znanstvenici se nadaju kako bi upravo HDST mogao odgovoriti na pitanje jesmo li sami u svemiru.
Jedan od važnijih tehničkih elemenata pri dizajnu HDST-a svakako bi bila i ugradnja internog koronografa, pomoću kojeg bi bilo moguće blokirati svjetlost matične zvijezde, u svrhu boljeg promatranja slabašnog sjaja planeta koji kruži oko navedene. Kako bilo, nadamo se da će NASA u prvoj polovici idućeg desetljeća dobiti odobrenje Kongresa za početak projekta izgradnje HDST-a, u suradnji s drugim svemirskim agencijama.
Ukoliko vas zanimaju detalji predloženog projekta, svakako posjetite službenu stranicu navedenog.
Izvor: AURA