I dok je svemirski teleskop Hubble još uvijek u funkciji, a njegov nasljednik James Webb s radom kreće tek 2018. godine, znanstvenici već razmišljaju o nasljedniku dotičnog dvojca. Štoviše, novi teleskop, radnog naziva High Definition Space Telescope (HDST), trebao bi biti pravi div u odnosu na Hubble, s 25 puta većom lećom nego što je ona Hubbleova, a nalazio bi se u Lagrangeovoj točki 2, baš kao i James Webb Space Telescope.
Zamisao o izgradnji novog teleskopa, koja bi, ako bude prihvaćena, mogla biti realizirana tijekom 2030-ih, potekla je od Association of Universities for Research in Astronomy (AURA). Riječ je o međunarodnoj udruzi koja okuplja znanstvene institucije iz područja astronomije koje upravljaju opservatorijima diljem svijeta.
Iako se procjenjuje kako bi izgradnja HDST-a koštala od osam do devet milijardi dolara, znanstvenici se slažu da bi nam takav sustav omogućio neviđen uvid u prošlost svemira, počevši od prvih nakupina plina i prašine, formiranih nedugo po nastanku svemira.
Budući da bi HDST bio u stanju registrirati stoput slabiju svjetlost nego što ju može detektirati Hubble, implementiranje dotičnog sustava bilo bi od presudne važnosti pri istraživanju egzoplaneta. I dok se od Jamesa Webba očekuje da će napraviti uistinu značajan iskorak u potrazi za egzoplanetima sličnim Zemlji, znanstvenici se nadaju kako bi upravo HDST mogao odgovoriti na pitanje jesmo li sami u svemiru.
Simulacija izgleda galaksije udaljene 10 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje, snimljene pomoću Hubblea (lijevo) u odnosu na snimku iste od strane predloženog HDST-a (desno). FOTO: HDST/AURA
Jedan od važnijih tehničkih elemenata pri dizajnu HDST-a svakako bi bila i ugradnja internog koronografa, pomoću kojeg bi bilo moguće blokirati svjetlost matične zvijezde, u svrhu boljeg promatranja slabašnog sjaja planeta koji kruži oko navedene. Kako bilo, nadamo se da će NASA u prvoj polovici idućeg desetljeća dobiti odobrenje Kongresa za početak projekta izgradnje HDST-a, u suradnji s drugim svemirskim agencijama.
Ukoliko vas zanimaju detalji predloženog projekta, svakako posjetite službenu stranicu navedenog.
Izvor: AURA
Zvonimir Dujmić
15 siječnja, 2016 u 12:14 am
kad vec kombiniraju, zasto ne razmisljaju o nadogradnji zrcala na buducem webb teleskopu, kad vec imaju tako ‘daleki’ plan? posto ce slagati zrcala i sklapati u veliku povrsinu, zvuci dovoljno modularno da se nadograđuje.. u nedogled.. cak i da trebaju kompletno novo kuciste i kalibraciju svega toga u orbiti opet ustede puno love i vremena ako iskoriste (uskoro) postojecih 18 komada.. prema nekom izvoru kojeg se moj mozak ne moze sjetiti taman da je bilo jucer i bez volje za guglanjem,, izgleda da im trebaju godine da proizvedu ta ogledala..
Miroslav Bartulovic
15 siječnja, 2016 u 7:09 am
Nemaju plan, sve piše u članku, ..ovo je tek prijedlog…samo Cyloni imaju plan. 😉
Saša Vukić
15 siječnja, 2016 u 7:37 am
I Hubble je bio “slijep” isprva, pa su ga morali popravljati koliko se sjećam. Možda je nadogradnja na koju aludiraš doista nemoguća misija.
Marijan Benko
15 siječnja, 2016 u 2:54 pm
čim prije izgradite
Najbolje borbe / nokauti i ulicne tuce
16 siječnja, 2016 u 2:05 pm
Okej je…ali mozete i mnogo bolje! <3
Smjesna strana svijeta
16 siječnja, 2016 u 4:11 pm
E to se trazi …
Najbolje borbe / nokauti i ulicne tuce
16 siječnja, 2016 u 5:26 pm
Ne znam za ostale ali ovo je meni ekstra…
Najbolje borbe / nokauti i ulicne tuce
16 siječnja, 2016 u 8:01 pm
E to se trazi …
Ahmed Sadikovic
17 siječnja, 2016 u 2:33 pm
A zasto ne bi dali 9 milijardi za taj super teleskop ako imaju 12milijardi za neki novi nosac aviona a imaju takvih 20