Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Bakterije i virusi

Imunološki odgovor je krivac za nedostatak zraka nakon COVID-19

Foto: Pixabay

Izgleda da bi dugotrajna imunološka aktivnost u plućima mogla biti uzrok dugotrajnog nedostatka zraka nakon COVID-19.

To je zaključak novog istraživanja temeljenog na iskustvima 38 pacijenata koji su prethodno bili hospitalizirani s teškim COVID-19.

Rad je objavljen u časopisu Immunity. Rezultati sugeriraju da bi pacijenti mogli imati promijenjen „krajolik“ imunoloških stanica u dišnim putevima. S pozitivne strane, preliminarni rezultati ukazuju na to da bi se takva oštećenja s vremenom mogla ispraviti.

Istraživači navode da njihove nalaze treba potkrijepiti veća studija, ali sugeriraju da bi oporavak od bolesti mogao biti ubrzan tretmanima koji djeluju imunosupresijski i smanjuju upalu.

Istraživači navode da su navedeni pacijenti imali izraziti nedostatak zraka i po nekoliko mjeseci nakon infekcije. Testiranjem tih pacijenata utvrđena je prisutnost abnormalnih imunoloških stanica u dišnim putevima. Sljedeći korak je utvrditi postoji li adekvatan tretman kako bi se smanjila imunološka aktivnost navedenih stanica a da se pritom isprave simptomi nedostatka zraka.

Što pokazuju prošla istraživanja?

Ovo nije prvo istraživanje koje je analiziralo nedostatak zraka kod COVID-19, ali su se prethodne studije temeljile na analizi krvi, ne na samom morfološkom nalazu na plućima. Ovo istraživanje je koristilo CT skenove pluća i koliko dobro pluća funkcioniraju. Osim toga, analizirali su uzorke tekućine iz pluća i uzorke krvi kako bi utvrdili prisutnost gotovo 500 proteina.

Osim spomenutih 38 pacijenata, u studiju je bilo uključeno i 29 zdravih dobrovoljaca kao kontrolna skupina. Analizirali su pacijente tri do šest mjeseci nakon što su napustili bolnicu. Rezultati pokazuju da je u plućima pacijenata koji su preboljeli bolest, 3 mjeseca nakon, pronađeno više imunoloških stanica nego kod zdravih ispitanika. S druge strane, nalazi u krvi su bili više-manje jednaki.

Iako su imunološke stanice u plućima varirale za svakog pacijenta nakon COVID-19, svi su imali višu razinu imunoloških stanica povezanih sa staničnom smrću, oštećenjem epitela i popravkom tkiva.

Možda će vas zanimati

Znanost

Mnoge stvari koje svakodnevno koristimo nisu rezultat pažljivo planiranog istraživanja, već sretnih nesreća. Od medicinskih otkrića do kuhinjskih pomagala, povijest je puna slučajnih izuma...

Veliki znanstvenici

Nikola Tesla i misteriozni signali iz svemira: Znanstvena činjenica ili produkt mašte? Nikola Tesla, briljantni inovator poznat po svom radu na izmjeničnoj struji, bio...

Arheologija i paleontologija

Znanstvenici su ponovno promašili za nekoliko tisuća godina. Ispostavilo se da su neke vrste prapovijesnih divovskih sisavaca tumarale Brazilom još prije samo 3.500 godina....

Arheologija i paleontologija

Godine 79. n.e., muškarac koji je poginuo tijekom erupcije Vezuva u blizini Pompeja doživio je rijetku transformaciju: njegov mozak je, naizgled, pretvoren u staklo....