Connect with us

Hi, what are you looking for?

Geografija i geologija

Ispod antarktičkog leda otkriveno gotovo 100 novih vulkana

Tajne antarktičkog leda.

Znanstvenici s edinburškog sveučilišta nedavno su otkrili najveće vulkansko područje na planetu Zemlji. Dotični novootkriveni rasadnik vulkana nalazi se dva kilometra ispod površine leda koja prekriva zapadnu Antarktiku. Čak 91 vulkan skriva se na neočekivanom mjestu, a ukoliko se probude mogli bi podignuti razinu oceana.

Kada se sada novootkrivenoj skupini doda već poznatih 47 gorućih planina – to sve čini to mjesto najgušćom koncentracijom vulkana na cijelom planetu. Kad bi samo jedan od tih vulkana počeo s erupcijom onda bi to moglo dodatno destabilizirati ledeni pokrov koji je već sad na određeni način načet globalnim zatopljenjem kojem svjedočimo.

Kombinacija satelitskog mjerenja i snažne radarske tehnike korištena je za pronalaženje ovog matičnog luka novih vulkana. Slikovito rečeno, znanstvenici su se u radu koristili radarom koji “vidi” kroz led te su se na kraju zapanjili brojem vulkana koje su otkrili – jer 91 do sada nepoznat vulkan uz postojećih njih 47 čini zaista nemalu skupinu. Sve to u ovom pronalasku zasjenjuje postojeće vulkansko područje istočne Afrike, a gdje se nalaze vulkani poput poznatih Nyiragonga, Kilimanjara, Longonota te ostalih aktivnih vulkana.

Otkriveni vulkani su prilično raznovrsni, neki su visoki svega stotinu metara, a neki sežu do 3850 metara. Svi do jednoga su prekriveni ledom, a koji u tom području postoji u slojevima koji su debeli više od čak nekoliko kilometra. Južni kontinent, kao što je spomenuto, već je dom više nego nekoliko uspavanih i aktivnih vulkana, od kojih posljednji uključuje i Erebus, najjužniji aktivni vulkan planeta.”

Foto: Van Wyk de Vries et al. 2017/GSL

Robert Bingham, stručnjak za glečere i jedan od autora studije, uputio je na zabrinjavajući trend: “Većina vulkanizma koje se odvija u svijetu je trenutno u regijama koje su tek nedavno izgubile svoj ledeni pokrov, i to nakon kraja zadnjeg ledenog doba. U ta se mjesta također ubrajaju Island i Aljaska.”

„Prema teoriji, to se tako događa zato što se bez ledenih plahti na njima javlja opuštanje pritiska vulkana na tom području te oni postaju aktivniji”, pojasnio je Bingham. Ako i dođe do erupcije, vulkani bi mogli otopiti led, a on bi istekao u ocean i povisio razinu mora.

Ovo je nesumnjivo uzbudljivo otkriće, ali dugoročno i pomalo zabrinjavajuće, smatraju znanstvenici.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...